Ikona dostępności

Inkubator Innowacji Społecznych

Projekt "INNOES - Program grantowy na rzecz innowacji społecznych w obszarze dostępności"

TORBA NA ZAKUPY Z MOCOWANIAMI DO WÓZKA INWALIDZKIEGO

  1. Nazwa/tytuł innowacji społecznej:

TORBA NA ZAKUPY Z MOCOWANIAMI DO WÓZKA INWALIDZKIEGO

  1. Krótki opis innowacji:

Innowacja społeczna pn. „TORBA NA ZAKUPY Z MOCOWANIAMI DO WÓZKA INWALIDZKIEGO” to innowacyjny model torby uniwersalnej produktowo typu UNISEX (zwanej UNITORBĄ), specjalnie przystosowanej w swoje konstrukcji do mocowania na różnych typach czy rodzajach wózków inwalidzkich, z możliwością samodzielnego regulowania wielkości torby do otrzymania pożądanej funkcjonalności.

Opracowanie w przystępnej i czytelnej formule, DOKUMENTACJI TECHNICZNO – TECHNOLOGICZNEJ MODELOWEGO WZORU UNITORBY, przyczyni się do tego, że każda osoba z niepełnosprawnością (tj. dziecko, młodzież, osoba dorosła czy też senior) lub starsza o ograniczonej mobilności ruchowej, poruszająca się na wózku inwalidzkim – KOBIETA lub MĘŻCZYZNA, będzie miała dostęp do specjalnie dla siebie zaprojektowanego produktu i z niewielkim nakładem finansowym będzie mogła uszyć ją dla siebie lub zlecić jej uszycie firmie krawieckiej.

Rodzaj użytych materiałów, wybór ich kolorystyki oraz zastosowanych dodatków może mieć charakter indywidualny.

Dostępność innowacji społecznej w postaci UNITORBY sprawi, że osoby ze szczególnymi potrzebami będą mogły uczestniczyć w większym wymiarze w życiu kulturalnym, rekreacji i wypoczynku, a zwiększenie ich autonomii i samodzielności wpłynie pozytywnie na psychikę i funkcjonowanie emocjonalne, a docelowo może przyśpieszyć proces rehabilitacji i szybszy powrót do zdrowia.

  1. Do kogo kierowana jest nasza innowacja:

Innowacja społeczna pn. „TORBA NA ZAKUPY Z MOCOWANIAMI DO WÓZKA INWALIDZKIEGO”  w postaci modelowego wzoru UNITORBY jest dedykowana osobom z niepełnosprawnościami (ON) oraz osobom starszym (OS) poruszającym się na wózku inwalidzkim. Celem stworzenia UNITORBY jest polepszenie jakości życia ww. osób oraz zwiększenie dostępności społecznej w życiu codziennym. Rozwiązania jakie zostały zastosowane w UNITORBIE stanowią innowację w skali kraju.

  1. Kto może wdrożyć naszą innowację:

Nie ma też żadnych ograniczeń ustawowych, prawnych czy organizacyjnych dotyczących produkcji i wdrażania powstałego produktu. Produkcja UNITORBY wymaga potencjału technicznego w postaci podstawowych maszyn do szycia i narzędzi krawieckich tj.: maszyna stębnowa, napownica z końcówkami do springów w rozmiarze 16, parowe żelazko, nożyczki krawieckie, mydełko krawieckie oraz samej umiejętności szycia.

Wypracowane modelowe rozwiązanie może być powielone na szeroką skalę nie tylko w kraju, ale i za granicą poprzez upowszechnienie modelu UNITORBY wraz z szablonem do rozkroju i danymi techniczno-technologicznymi. Dokumentacja techniczno-technologiczna oraz szablony do rozkroju będą dostępne dla wszystkich osób i podmiotów, które będą chciały z nich skorzystać, a na podstawie wypracowanej dokumentacji będzie możliwe wyprodukowanie torby nawet w warunkach domowych. Produkcja torby nie jest skomplikowana. UNITORBĘ będzie w stanie uszyć każdy zakład krawiecki, a także użytkownicy indywidualni pod warunkiem posiadania maszyny do szycia i umiejętności jej obsługi.

Innowacyjny model UNITORBY może być stosowany, upowszechniany, skalowany przez instytucje / organizacje zajmujące się rehabilitacją społeczno-zawodową osób z niepełnoprawnościami, domy opieki / pomocy społecznej nad osobami starszymi, a także szeroko rozumiane organizacje pozarządowe działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych.

  1. Autor innowacji:

Autorem innowacji społecznej pn. „TORBA NA ZAKUPY Z MOCOWANIAMI DO WÓZKA INWALIDZKIEGO” jest Przedsiębiorstwo społeczne KRAWIEC Sp. Z O.O., prowadzące działalność krawiecką i hafciarską.

Strona korzysta z cookies / ciastek w celu realizacji usług i zgodnie z dokumentem Polityka prywatności.

Zamknij