1. Nazwa/tytuł innowacji społecznej:
Akademia Mobilnych Zdolności
2. Krótki opis innowacji:
Innowacja społeczna to aplikacja na telefon pn. „Akademia Mobilnych Zdolności”, która stanowi wsparcie dla osób z niepełnosprawnością układu ruchu, wzroku, słuchu i mowy oraz osób starszych z ograniczoną percepcją i/lub mobilnością w zakresie integracji na rynku pracy.
Aplikacja pomaga przygotować się do pełnienia obowiązków na stanowiskach telemarketera (osoba odpowiedzialna za kontakt telefoniczny z klientem) i copywritera (osoba odpowiedzialna za tworzenie treści) z uwzględnieniem pracy zdalnej.
Użytkownik po wyborze ścieżki (telemarketing/copywriting) przechodzi przez ciekawe i graficznie dostosowane materiały dotyczące zasad pracy zdalnej, aspektów pracy w zespole, organizacji pracy w domu, umiejętności sprzedaży i umiejętności pisania tekstów. Po ukończeniu części szkoleniowej użytkownik może sprawdzić wiedzę i umiejętności poprzez udział w interaktywnej grze. Aplikacja zawiera przykładowe oferty pracy dopasowane do profilu osób pracujących na stanowiskach telemarketera i copywritera.
3. Do kogo kierowana jest nasza innowacja:
Innowacja jest adresowana do:
1. osób zależnych z niepełnosprawnościami układu ruchu oraz niepełnosprawnościami wzroku, słuchu i mowy w stopniu umiarkowanym, które ze względu na dolegliwości, nie mogą wykonywać pracy zarobkowej lub mogą ją wykonywać w znacznie ograniczonym zakresie,
2. osób starszych o ograniczonej percepcji i/lub mobilności, które z uwagi na dolegliwości nie mogą wykonywać pracy zarobkowej lub mogą ją wykonywać w znacznie ograniczonym zakresie,
3. opiekunów osób zależnych, które mogą zainteresować swoich podopiecznych
4. Kto może wdrożyć naszą innowację:
Użytkownikami innowacji mogą być:
- Zakłady Aktywności Zawodowej Osób Niepełnosprawnych,
- Biura Karier przy uczelniach wyższych,
- Biura Osób Niepełnosprawnych przy uczelniach wyższych,
- Domy Seniora,
- Domy Dziennego Pobytu,
- Uniwersytety Trzeciego Wieku,
- Inne podmioty i środowiska, które wspierają osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby starsze z ograniczeniami.
5. Autor innowacji:
Autorami pomysłu są Jarosław Kawecki i Robert Kawecki.