Ikona dostępności

Inkubator Innowacji Społecznych

Projekt "INNOES - Program grantowy na rzecz innowacji społecznych w obszarze dostępności"

Serwis internetowy z informacjami o sposobach dostosowania domu do osób z niepełnosprawnością wraz z bazą potencjalnych wykonawców

  1. Nazwa/tytuł innowacji społecznej:

Serwis internetowy z informacjami o sposobach dostosowania domu do osób z niepełnosprawnością wraz z bazą potencjalnych wykonawców

  1. Krótki opis innowacji:

Innowacją społeczną jest serwis internetowy (dostępny pod adresem: https://brakbarier.pl) z informacjami o architektonicznych i funkcjonalnych sposobach dostosowania powierzchni mieszkalnej do osób z niepełnosprawnością wraz z bazą potencjalnych wykonawców.

Modelowy serwis zawiera nie tylko informację o sposobach dostosowania poszczególnych pomieszczeń, tj. łazienka, kuchnia, salon, sypialnia, korytarz, balkon, wejście do domu czy piwnica do potrzeb takich osób, ale także stanowi bazę wiedzy na temat możliwości uzyskania dofinansowania na ich realizację wraz z odnośnikami do stron internetowych docelowych instytucji odpowiedzialnych za ich udzielanie.  

W serwisie znajduje się podlinkowana baza architektów i wykonawców, którzy mogą pomóc w aranżacji przestrzeni mieszkalnej z uwzględnieniem potrzeb osób starszych z ograniczoną percepcją i/lub mobilnością oraz osób z niepełnosprawnościami.

  1. Do kogo kierowana jest nasza innowacja:

Grupę docelową serwisu stanowią:

  • Osoby starsze z ograniczoną percepcją i/lub mobilnością,
  • Osoby z niepełnosprawnościami,
  • Członkowie rodzin OS/ON: osoby starsze z ograniczoną percepcją i/lub mobilnością oraz osoby z niepełnosprawnościami często potrzebują pomocy w korzystaniu z Internetu ze względu na wiek, brak doświadczenia, rodzaj ograniczeń, itp.). Opiekunowie ON/OS często zajmują się zaspokojeniem potrzeb swoich podopiecznych, w tym związanymi z ograniczeniami architektonicznymi.
  1. Kto może wdrożyć naszą innowację:

Serwis Brakbarier.pl może być rozbudowany zarówno w odniesieniu do lokalnej społeczności, jak też dużego miasta czy województwa. W zależności od potrzeby innowacja społeczna może być wdrożona przez instytucje działające na rzecz grupy docelowej, partnera prywatnego lub samorząd lokalny.

Proponowane narzędzie może być rozbudowane w każdym zakresie w celu maksymalizacji jego zasięgu w skali ogólnopolskiego i ogólnodostępnego serwisu internetowego.

Serwis jest oparty o system zarządzania treścią o nazwie WordPress (WP), aby go zainstalować potrzebny jest serwer z obsługą interpretera języka PHP (zalecana wersja: 7.2, choć instalacja będzie działać również na starszej wersji 5.6) oraz baza danych MySQL w wersji 5.6, ale tak jak w przypadku interpretera PHP, WP będzie działać również na starszej wersji 5.0. Warto pamiętać także o przestrzeni dyskowej, mimo że obecnie standardem jest zastosowanie dysków SSD, to jeszcze zdarza się, że niektóre firmy korzystają ze znacznie wolniejszej technologii HDD. Wykupując hosting, warto upewnić się, że do naszej dyspozycji będzie dysk SSD.

Do uruchomienia serwisu (chociaż nie jest to obowiązkowe) warto zaopatrzyć się w certyfikat SSL. Protokół SSL pozwala na szyfrowanie połączeń ze stroną internetową, zwiększając w ten sposób jej bezpieczeństwo i dając użytkownikom pewność, że nie muszą się obawiać korzystania z jej zasobów. Obecnie standardem jest darmowy dostęp do tego certyfikatu (Let’s Encrypt).

  1. Autor innowacji:

Autorem innowacji społecznej jest Krzysztof Wójcik, prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą TOVI Krzysztof Wójcik w zakresie informatyki i działalności agencji reklamowych.

Strona korzysta z cookies / ciastek w celu realizacji usług i zgodnie z dokumentem Polityka prywatności.

Zamknij