Ikona dostępności

Inkubator Innowacji Społecznych

Projekt "INNOES - Program grantowy na rzecz innowacji społecznych w obszarze dostępności"

Baza innowacji społecznych

Co to są innowacje społeczne?

Innowacje społeczne rozumiane są jako nowe, bardziej skuteczne metody i narzędzia rozwiązywania problemów społecznych w obszarze dostępności na rzecz osób starszych z ograniczoną mobilnością lub percepcją oraz osób z niepełnosprawnościami, polegające na tworzeniu i testowaniu nowych rozwiązań lub usprawnianiu już istniejących, przy jednoczesnej dbałości o ich optymalizację, zgodnie z myślą „więcej za mniej”. Innowacyjność może dotyczyć w szczególności wytwarzanych produktów, sposobu pracy, jak i kreowania nowych zjawisk oraz społecznej wartości dodanej.

Jak powstają innowacje?

Innowacje społeczne powstają wokół problemów społecznych w odpowiedzi na realne potrzeby społeczne, eksperymenty społeczne, służą poprawie jakości życia, dla ludzi, z ludźmi, przez ludzi.

Powstają w każdym środowisku, nie tylko w środowisku biznesu i nauki, ale również oddolnie w środowiskach zajmujących się konkretną grupą czy problemem.

Warto pamiętać, że nie trzeba wszystkiego wymyślać na nowo. Istnieje wiele dobrych, powszechnie znanych praktyk, które mogą stanowić inspirację dla kolejnych, innowacyjnych projektów.

Wynikiem innowacji społecznej nie musi być nowy technologiczny produkt, może to być natomiast nowa wartość dla klienta, która ma za zadanie poprawić jakość jego życia.

Innowacje społeczne są raczej wynikiem procesu uczenia się niż wynikiem wynalazczości.

INNOWACJE SPOŁECZNE, KTÓRE OTRZYMAŁY GRANT W NASZYM INKUBATORZE:

Webinarowy kurs języka niemieckiego dla osób z niepełnosprawnością w Polsce

Innowacja społeczna pn. „Webinarowy kurs języka niemieckiego dla osób z niepełnosprawnością w Polsce to innowacyjny kurs języka niemieckiego, wyprofilowany pod kątem osób z niepełnosprawnością. Kurs został przygotowany w formie nagranych webinariów z zastosowaniem spiralnej metody nauczania, bazującej na licznych powtórkach, dającej możliwość kilkukrotnego odtworzenia każdej lekcji, a tym samym dostosowania tempa przyswajania treści do indywidualnych możliwości osób z niepełnosprawnością.

WIĘCEJ >>

INNOWACYJNA TORBA NA ZAKUPY NA BALKONIK REHABILITACYJNY

Innowacja społeczna pn. „INNOWACYJNA TORBA NA ZAKUPY NA BALKONIK REHABILITACYJNY” została wypracowana przez Firmę Usługową KATOLA Maria Pastuła.

Innowacja społeczna pn. „INNOWACYJNA TORBA NA ZAKUPY NA BALKONIK REHABILITACYJNY” to innowacyjny model torby wraz z mocowaniami na balkonik rehabilitacyjny. Innowacyjność tego produktu przejawia się w:

 • uniwersalności torby, tzn. jest dostosowana do różnych typów i rodzajów balkoników rehabilitacyjnych,
 • wielofunkcyjności, tj. jedna torba może być zarówno małą saszetką na dokumenty, jak i torbą na mniejsze i większe przedmioty,
 • podejściu do łatwego mocowania i użytkowania, tzn. osoba używająca torby może samodzielnie i w prosty sposób zamocować ją na balkoniku oraz korzystać z jej wielofunkcyjności.

Opracowana dokumentacja techniczno-technologiczna oraz szablon wykroju ostatecznego modelu, zostały przygotowane w wyniku testowania 3 prototypowych modeli, które ulegały modyfikacjom podczas testowania.

WIĘCEJ >>

Innowacyjny system wykrywania ataków epilepsji, bradykardii, tachykardii oraz upadków

Open Seizure Detector to bezpłatne, otwartoźródłowe narzędzie składające się z aplikacji przetłumaczonej na język polski i przygotowanej do użytkowania dla osób starszych z ograniczoną mobilnością i/lub percepcją oraz osób z niepełnosprawnościami (OS/ON), która skonfigurowana ze sprzętem cyfrowym (smartwatch, smartphone) wykrywa drgawki podczas ataków toniczno-klonicznych w przypadku epilepsji, zaburzenia rytmu serca (bradykardia, tachykardia, brak pulsu) oraz upadek osoby i alarmuje opiekunów o wystąpieniu ataku i/lub upadku.

Aplikacja bazuje na powszechnie dostępnych urządzeniach – telefonach z systemem Android oraz zegarkach Garmin, a alarmowanie opiekunów odbywa się poprzez automatyczne wysłanie SMS’a z lokalizacją osoby podopiecznej lub poprzez odebranie sygnału dźwiękowego przez sieć wifi w przypadku, gdy podopieczny oraz opiekun są w zasięgu tej samej sieci i mają ze sobą łączność. Na wszystkich telefonach, które odbiorą SMS, istnieje opcja uruchomienia dodatkowo alarmu dźwiękowego.

Aplikacja jest całkowicie bezpłatna, bezabonamentowa i niezależna od usług firm trzecich. Jej kod źródłowy jest powszechnie dostępny na otwartej licencji GPL.

Aby użytkować aplikację Open Seizure Detector wymagany jest smartfon z systemem Android 6.0 lub nowszym (nie może być to Android w okrojonej wersji GO), z obsługą Bluetooth oraz preferencyjnie z GPS, a także smartwatch Garmin z akcelerometrem i oprogramowaniem ConnectIQ 2.3 lub nowszym oraz preferencyjnie z pulsometrem.

WIĘCEJ >>

MOBILNA BIBLIOTEKA

Innowacja społeczna pn. „MOBILNA BIBLIOTEKA” to innowacyjny system wypożyczania książek i audiobooków wraz z usługą wolontariatu czytelniczego.

Głównym założeniem pomysłu jest wypożyczanie książek i audiobooków wraz z usługą dowozu do:

 • osób starszych z ograniczoną mobilnością i/lub percepcją (OS),
 • osób z niepełnosprawnościami (ON),
 • osób, które mają trudności z samodzielnym czytaniem.

Utworzenie Mobilnej biblioteki w oparciu o różne kanały umożliwiające zamówienie/wypożyczenie książek i audiobooków (telefonicznie lub online: https://bibliotekamobilna.pl/), wraz z dowozem do czytelnika, przyczynia się do przywrócenia osobom z grupy docelowej dostępu do literatury. Ponadto kontakt z drugim człowiekiem (osobą dostarczającą książki, wolontariuszem czytającym książki) i możliwość rozmowy nt. literatury, pozytywnie wpływa na samopoczucie OS/ON. Czytanie książek wspomaga pracę mózgu i pozwala na lepsze funkcjonowanie w życiu codziennym. Ponadto zwiększenie autonomii i samodzielności wpływa pozytywnie na psychikę i funkcjonowanie emocjonalne OS/ON, a także na przyśpieszenie procesu rehabilitacji i szybszy powrót do zdrowia oraz utrzymanie procesów poznawczych na zadowalającym poziomie.

WIĘCEJ >>

Serwis internetowy z informacjami o sposobach dostosowania domu do osób z niepełnosprawnością wraz z bazą potencjalnych wykonawców

Innowacją społeczną jest serwis internetowy (dostępny pod adresem: https://brakbarier.pl) z informacjami o architektonicznych i funkcjonalnych sposobach dostosowania powierzchni mieszkalnej do osób z niepełnosprawnością wraz z bazą potencjalnych wykonawców.

Modelowy serwis zawiera nie tylko informację o sposobach dostosowania poszczególnych pomieszczeń, tj. łazienka, kuchnia, salon, sypialnia, korytarz, balkon, wejście do domu czy piwnica do potrzeb takich osób, ale także stanowi bazę wiedzy na temat możliwości uzyskania dofinansowania na ich realizację wraz z odnośnikami do stron internetowych docelowych instytucji odpowiedzialnych za ich udzielanie.  

W serwisie znajduje się podlinkowana baza architektów i wykonawców, którzy mogą pomóc w aranżacji przestrzeni mieszkalnej z uwzględnieniem potrzeb osób starszych z ograniczoną percepcją i/lub mobilnością oraz osób z niepełnosprawnościami.

WIĘCEJ >>

TORBA NA ZAKUPY Z MOCOWANIAMI DO WÓZKA INWALIDZKIEGO

Innowacja społeczna pn. „TORBA NA ZAKUPY Z MOCOWANIAMI DO WÓZKA INWALIDZKIEGO” to innowacyjny model torby uniwersalnej produktowo typu UNISEX (zwanej UNITORBĄ), specjalnie przystosowanej w swoje konstrukcji do mocowania na różnych typach czy rodzajach wózków inwalidzkich, z możliwością samodzielnego regulowania wielkości torby do otrzymania pożądanej funkcjonalności.

Opracowanie w przystępnej i czytelnej formule, DOKUMENTACJI TECHNICZNO – TECHNOLOGICZNEJ MODELOWEGO WZORU UNITORBY, przyczyni się do tego, że każda osoba z niepełnosprawnością (tj. dziecko, młodzież, osoba dorosła czy też senior) lub starsza o ograniczonej mobilności ruchowej, poruszająca się na wózku inwalidzkim – KOBIETA lub MĘŻCZYZNA, będzie miała dostęp do specjalnie dla siebie zaprojektowanego produktu i z niewielkim nakładem finansowym będzie mogła uszyć ją dla siebie lub zlecić jej uszycie firmie krawieckiej.

Rodzaj użytych materiałów, wybór ich kolorystyki oraz zastosowanych dodatków może mieć charakter indywidualny.

Dostępność innowacji społecznej w postaci UNITORBY sprawi, że osoby ze szczególnymi potrzebami będą mogły uczestniczyć w większym wymiarze w życiu kulturalnym, rekreacji i wypoczynku, a zwiększenie ich autonomii i samodzielności wpłynie pozytywnie na psychikę i funkcjonowanie emocjonalne, a docelowo może przyśpieszyć proces rehabilitacji i szybszy powrót do zdrowia.

WIĘCEJ >>

Kapsuła czasu – recepta na samotność

Innowacja społeczna pn. ”Kapsuła czasu recepta na samotność” to nowatorski model aktywizacji i poprawy dostępności do informacji i wiedzy dotyczącej nowych trendów zdrowego żywienia oraz umiejętności cyfrowych dla osób z ograniczoną mobilnością lub/i percepcją (OS). Innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie metodyki współpracy OS z młodzieżą szkolną, która wciela się w szkoleniowców/trenerów prowadzących warsztaty dla OS. Uzupełnieniem tego modelu jest stworzenie dedykowanego miejsca - Kapsuły czasu, gdzie OS mogą spotykać się i uczestniczyć w różnych aktywnościach. Samo miejsce zostało tak przygotowane, by zapewnić dostępność do niego OS, pomieszczenie jest wyposażone w meble dostosowane do potrzeb tych osób. Ponadto znajdują się w nim pamiątki (np. zdjęcia) przekazane przez OS, które związane są z historią i kulturą miejsca zamieszkania tych osób.

WIĘCEJ >>

Mobilna aplikacja dla seniorów na smartfony z prostym i czytelnym interfejsem: Mobi Seni App

Innowacja społeczna Mobi Seni App to aplikacja mobilna dla osób starszych z ograniczoną mobilnością i/lub percepcją, działająca na smartfonach. Została zaprojektowana w systemie Android ze względu na popularność tego systemu operacyjnego oraz ceny urządzeń zaopatrzonych w ten system. Aplikację należy pobrać ze Sklepu Google Play, zainstalować na telefonie i utworzyć konto użytkownika.

Aplikacja przyczynia się do wzrostu aktywności - także fizycznej, nawiązywania i utrzymywania kontaktów oraz zapewnia możliwość wezwania pomocy w sytuacji zagrożenia wraz ze wskazaniem lokalizacji osoby wzywającej pomocy. Opis aplikacji znajduje się na stronie internetowej www.mobiseni.pl

WIĘCEJ >>

Wypoczynek bez barier – wędkarstwo bez barier

Innowacja społeczna pn. „Wypoczynek bez barier – wędkarstwo bez barier” to model bezpiecznego, oznakowanego miejsca do samodzielnego realizowania pasji wędkarskiej przez osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby starsze o ograniczonej percepcji i/lub mobilności (OS/ON).

Model obejmuje posadowienie platformy wędkarskiej na odpowiednim terenie wraz z parkingiem dla osób niepełnosprawnych oraz utwardzonym podjazdem. Zgodnie z projektem platforma jest wyposażona w barierki zapewniające bezpieczeństwo oraz uchwyty na sprzęt. Model dopełnia strona internetowa z systemem rezerwacyjnym, umożliwiająca zdalne rezerwowanie terminu korzystania z platformy wędkarskiej.

WIĘCEJ >>

Wytrwali poszukiwacze wiedzy

Innowacja społeczna „Wytrwali poszukiwacze wiedzy” to model nowatorskiej ścieżki wsparcia osób starszych z ograniczoną mobilnością i/lub percepcją, obejmujący „Dziennik wytrwałego poszukiwacza wiedzy” dla seniora oraz instrukcję dla tutora (opiekuna osoby starszej). Dziennik umożliwia osobom starszym zdobycie przydatnej wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa, praw seniorów, zdrowego stylu życia, zdrowej diety, udzielania pierwszej pomocy, dobrej komunikacji i pomysłów na bardziej konstruktywne spędzanie wolnego czasu. Instrukcja dla tutora opisuje w jaki sposób opiekun ma wspierać osobę starszą z ograniczoną mobilnością i/lub percepcją (OS). Opracowanie dziennika dla seniora oraz instrukcji dla tutora zostało poprzedzone konsultacjami z OS, a także z lekarzami, dietetykami, prawnikami, osobami pracującymi z seniorami i psychologami.

WIĘCEJ >>

Narzędzie Wymownie Dostępne

Innowacja społeczna polega na wypracowaniu narzędzia do komunikacji alternatywnej udostępnionego na stronie internetowej www.spektrumkomunikacji.pl, wykorzystującego symbole graficzne i zdjęcia, możliwe do bezpłatnego pobrania i/lub wydrukowania oraz opracowania własnego planu aktywności (planu zajęć) i wykorzystania go w procesach porozumiewania się w codziennym życiu przez osoby niemówiące dotknięte autyzmem, a także inne osoby z dysfunkcjami mówienia.

WIĘCEJ >>

Polski Instytut Dostępności Sensorycznej

Innowacja Społeczna pn. „Polski Instytut Dostępności Sensorycznej” to opracowany zbiór wytycznych do tworzenia miejsc dostosowanych pod kątem dostępności dla osób wrażliwych sensorycznie (osoby z zaburzeniami integracji sensorycznej/zaburzeniami SI) oraz strona internetowa www.instytutdostepnosci.pl wraz z bazą miejsc dostępnych sensorycznie. Ujednolicone wytyczne zostały opracowane w formie Poradnika Dostępności Sensorycznej dostępnego na stronie internetowej Polskiego Instytutu Dostępności Sensorycznej www.instytutdostepnosci.pl.

WIĘCEJ >>

ŚMIECHOTELEFON WZAJEMNEGO WSPARCIA

„Śmiechotelefon wzajemnego wsparcia” jest innowacyjnym rozwiązaniem polegającym na wykorzystaniu świadomego śmiechu jako metody terapeutycznej opartej na wzajemnej współpracy seniorów z wykorzystaniem telefonu. Innowacja zakłada wykorzystanie wypracowanych metod świadomego wywołania śmiechu (przepisy, zestawy) celem samodzielnego lub dwustronnego działania, mającego na celu osiągnięcie efektów prozdrowotnych. Ponadto innowacja opiera się na zaangażowaniu seniorów, co przynosi pozytywne skutki w zakresie psychospołecznym tej grupy osób.

Pomysł dotyczy organizacji działań prozdrowotnych z rozwojowymi efektami psychologicznymi, z wykorzystaniem telefonu i świadomego śmiechu do wzajemnego wsparcia osób starszych o ograniczonej percepcji i/lub mobilności. Rozwiązanie przyczynia się do przełamywania stereotypów dotyczących wywoływania świadomego śmiechu i wykorzystania jak gimnastyki do poprawy samopoczucia i zdrowia.

WIĘCEJ >>

Edukacja ekspedycyjna dostępna dla wszystkich

Innowacja społeczna pn. „Edukacja ekspedycyjna dostępna dla wszystkich” Fundacji Kresowe Centrum Nauki i Rozwoju „Perła Galicji”, to nowatorski, kompleksowy model poprawy dostępności dla osób z różnymi niepełnosprawnościami (ON) oraz  osób starszych z ograniczoną percepcją i mobilnością (OS) do edukacji, kultury, sztuki przez doświadczenie w kontakcie z zabytkami, atrakcjami, usługami turystycznymi. Model opiera się na przygotowaniu i opracowaniu programów zwiedzania i doświadczania miejsca (muzeum, izby pamięci itp.) w oparciu o matryce weryfikacji dostępności i adekwatności atrakcji i usług dla różnych grup osób ze szczególnymi potrzebami oraz dla osób z różnymi barierami, w szczególności uwzględniając potrzeby osób:

 • z niepełnosprawnością ruchową
 • niewidomych i słabowidzących
 • głuchych i słabosłyszących
 • z niepełnosprawnością intelektualną
 • z zaburzeniami lub chorobami psychicznymi
 • z trudnościami komunikacyjnymi.
 • osób starszych z ograniczoną percepcją i mobilnością

W ramach innowacji społecznej prowadzony jest również kurs przygotowujący do funkcji przewodnika turystycznego dla w/w grup.

Zebrane informacje  odnośnie atrakcji, usług mogą być przekazane do punktów informacji turystycznej w kraju, biur podróży , PTTK oraz organizacji i instytucji zajmujących się ON i OS, którzy mogą skorzystać z oferty turystyczno - edukacyjnej danego miejsca co wzbogaci ich ofertę i przyczyni się do poprawy dostępności tych usług/atrakcji dla osób ze szczególnymi potrzebami.

WIĘCEJ >>

Senioralny Think Tank

Innowacja Społeczna Senioralny Think Tank stanowi nowatorski model tworzenia, organizacji i współpracy osób starszych o ograniczonej mobilności lub/i percepcji (OS), na rzecz wypracowywania rozwiązań, odpowiedzi na potrzeby czy minimalizowanie barier i ograniczeń w środowisku lokalnym. Innowacyjna metoda wypracowania tych rozwiązań wpływ na poprawę dostępności OS do usług czy produktów oferowanych przez środowisko. Innowacja społeczna jest metodą, która zawiera także formułę wpływu nieformalnych grup OS na władze lokalne (JST) i decyzje samorządowe w dłuższym okresie funkcjonowania, poprzez wypracowywanie rozwiązań odpowiadających na potrzeby grupy oraz aktywną współpracę z JST w ramach działania Think Tanka.

WIĘCEJ >>

„Artystyczna Grupa Wsparcia Teatru Szkolnego”

Innowacja społeczna Artystyczna grupa wsparcia teatru szkolnego jest spójną metodą włączania społecznego osób starszych z ograniczoną mobilnością i/lub percepcją oraz osób z niepełnosprawnościami w działania aktywizujące poprzez uczestnictwo w warsztatach terapeutyczno-teatralnych prowadzonych przez dedykowany zespół terapeutyczny z udziałem młodzieży szkolnej. Efektem tych warsztatów jest wypracowanie scenariusza i scenografii lektury szkolnej oraz organizacja i udział w przedstawieniu teatralnym.

WIĘCEJ >>

„Senior Manager”

Innowacja Społeczna pn. „Senior Manager” stanowi wypracowane rozwiązanie w postaci metody przygotowania i wprowadzania na rynek certyfikowanych menadżerów dedykowanych dla NGO i sektora MŚP, rekrutowanych spośród osób starszych o ograniczonej mobilności i/lub percepcji. Głównymi elementami koniecznymi do wdrożenia innowacji jest wyposażenie seniorów w całokształt wiedzy z zakresu zarządzania (zakończonej oficjalną certyfikacją) oraz funkcjonowanie internetowej bazy certyfikowanych Senior Menedżerów, którzy w sposób odpłatny lub na zasadzie wolontariatu świadczyć mogą profesjonalne usługi z zakresu zarządzania w obszarach posiadanych kompetencji branżowych.

WIĘCEJ >>

PRZYKŁADY INNOWACJI SPOŁECZNYCH Z POLSKI:

Five App

Aplikacja na smartfony ułatwiająca komunikowanie się osobom głuchoniemym. Została wymyślona przez 18-letniego licealistę z myślą o przekazywaniu znajomym emotikonów tworzonych z palców dłoni. Każdy gest oznaczał konkretną informację. Po wypuszczeniu aplikacji na rynek okazało się, że ułatwia ona komunikację osobom głuchoniemym, którym pozwala porozumiewać się w amerykańskim języku migowym (ASL). Twórcom aplikacji udało się szybko pozyskać znaczne fundusze, dzięki którym udoskonalili aplikację i dostosowali ją jeszcze bardziej do potrzeb osób głuchoniemych.

Uniodzież

Płaszcz przeciwdeszczowy dla osób poruszających się na wózkach.

Uniodzież to uniwersalne, nieprzemakalne i innowacyjne okrycie przeciwdeszczowe, zaprojektowane z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, poruszających się na wózku. Modułowa budowa okrycia pozwala na dostosowanie go do potrzeb i oczekiwań użytkowników.

Części składowe rozwiązania UNIODZIEŻ:

KURTKA Z PELERYNĄ – górna część płaszcza, zaprojektowana w taki sposób, aby wszyta krótka peleryna stanowiła formę daszka, nad oparciem wózka i uniemożliwiała przedostawanie się wody za oparcie.

OSŁONA NA NOGI – osobna, odpinana część, która umożliwia ochronę nóg. Zaprojektowana tak, aby maksymalnie ułatwić jej zakładanie przez osoby o ograniczonej motoryce, znajdujące się w pozycji siedzącej. Część dopinana jest przy pomocy rzepa, co sprawia, że można ją równie szybko dopiąć co zdjąć.

INSTRUKCJA ODSZYCIA – katalog obejmujący szablon wykroju modułowego płaszcza oraz instrukcję do samodzielnego odszycia.

Aparat wspierający funkcję kończyny górnej dla osób po przebytym udarze mózgu z utrwaloną jej dysfunkcją

Testowany produkt to „rękawica” dla osób po przebytym udarze, z konsekwencjami w postaci przykurczu kończyny górnej. Dzięki zastosowaniu zespołu elementów mechanicznych i sprężystych połączonych ze sobą w określony sposób, aparat ułatwia odwzorowanie utraconej funkcji kończyny oraz wykonanie czynności dotychczas niedostępnych bez pomocy opiekuna (unoszenie kończyny w granicach do 90 stopni, ruch w trzech płaszczyznach, wspomaganie funkcji chwytnej dłoni). Użytkownik samodzielnie zakłada aparat i stabilizuje go za pomocą specjalnego lekkiego gorsetu ramowego, umożliwiającego swobodne przemieszczanie się. Urządzenie nie pełni roli rehabilitacyjnej, ale usprawniającą w zakresie możliwości korzystania z kończyn górnych.

Salon Izabeli, czyli domowe spotkania z kulturą i sztuką dla seniorów

Innowacja polega na zorganizowaniu cyklicznych spotkań z kulturą i sztuką dla osób starszych (niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania) i ich opiekunów w prywatnym domu, a więc w takim miejscu, gdzie będą się czuli komfortowo, bezpiecznie i swobodnie. Umożliwi to w niewielkim, kilkunastoosobowym gronie wysłuchanie profesjonalnych recytacji poezji i muzyki na żywo. Spotkanie znajdzie swoją kontynuację w rozmowach, pogawędkach, wspólnym śpiewaniu (np. w okresie kolędowym) czy grach towarzyskich. Na spotkania są również zapraszani specjaliści, którzy udzielają wsparcia psychologicznego i służyli radą tym osobom, które napotykają na trudności w opiece nad bliską osobą zależną.

Inna wizja opieki, czyli metoda Montessori dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera

Pomysł polega na wsparciu domów pomocy społecznej świadczących usługi na rzecz osób cierpiących na choroby otępienne w zastosowaniu terapii opartej na metodzie Marii Montessori. Metoda ta z sukcesem jest stosowana w ośrodkach opiekuńczych w Europie i na świecie. Przedmiotem innowacji jest wypracowanie sposobu na wdrożenie metody w realiach polskich ośrodków (przeszkolenie terapeutów i przystosowanie wyposażenia) i sprawienie, by stała się bardziej dostępna.

Caffe Aktywni

Jolanta, Klaudia i Agnieszka z gdańskiej Fundacji Świat Wrażliwy to pomysłodawczynie Caffe Aktywni – kawiarni integracyjnej, prowadzonej przez młodych ludzi z niepełnosprawnością intelektualną i seniorów, którzy występują w roli mentorów.

Senior +

Innowacja SENIOR+ to cykl 8 warsztatów, których głównym celem jest przełamanie bariery technologicznej osób negatywnie do niej nastawionych. Używając Robotów z klocków LEGO® ponownie można poczuć radość z nauki. Co więcej, po 3 godzinach można już samemu poprowadzić taki warsztat, dzięki bardzo precyzyjnym scenariuszom i poradnikowi, który został opracowany na potrzeby innowacji.

Wspólny transport, czyli przewóz osób niepełnosprawnych ruchowo

Pomysł polega na uruchomieniu transportowej aplikacji internetowej łączącej kierowców samochodów dostosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnością ruchową z pasażerami, którzy chcą dojechać w to samo miejsce lub przejechać przez ten sam punkt.

Teleasystent

Teleasystent to aplikacja mająca na celu wsparcie osób z niepełnosprawnością wzroku w wykonywaniu codziennych czynności.

Dzięki wykorzystaniu rozmów wideo osoba niewidoma może uzyskać wskazówki nawigacyjne dotyczące poruszania się w przestrzeni, czy też uzyskać zdalną pomoc przy wykonywaniu obowiązków domowych.

Strona korzysta z cookies / ciastek w celu realizacji usług i zgodnie z dokumentem Polityka prywatności.

Zamknij