Ikona dostępności

Inkubator Innowacji Społecznych

Projekt "INNOES - Program grantowy na rzecz innowacji społecznych w obszarze dostępności"

Baza innowacji społecznych

Co to są innowacje społeczne?

Innowacje społeczne rozumiane są jako nowe, bardziej skuteczne metody i narzędzia rozwiązywania problemów społecznych w obszarze dostępności na rzecz osób starszych z ograniczoną mobilnością lub percepcją oraz osób z niepełnosprawnościami, polegające na tworzeniu i testowaniu nowych rozwiązań lub usprawnianiu już istniejących, przy jednoczesnej dbałości o ich optymalizację, zgodnie z myślą „więcej za mniej”. Innowacyjność może dotyczyć w szczególności wytwarzanych produktów, sposobu pracy, jak i kreowania nowych zjawisk oraz społecznej wartości dodanej.

Jak powstają innowacje?

Innowacje społeczne powstają wokół problemów społecznych w odpowiedzi na realne potrzeby społeczne, eksperymenty społeczne, służą poprawie jakości życia, dla ludzi, z ludźmi, przez ludzi.

Powstają w każdym środowisku, nie tylko w środowisku biznesu i nauki, ale również oddolnie w środowiskach zajmujących się konkretną grupą czy problemem.

Warto pamiętać, że nie trzeba wszystkiego wymyślać na nowo. Istnieje wiele dobrych, powszechnie znanych praktyk, które mogą stanowić inspirację dla kolejnych, innowacyjnych projektów.

Wynikiem innowacji społecznej nie musi być nowy technologiczny produkt, może to być natomiast nowa wartość dla klienta, która ma za zadanie poprawić jakość jego życia.

Innowacje społeczne są raczej wynikiem procesu uczenia się niż wynikiem wynalazczości.

Innowacje społeczne skierowane do upowszechnienia:

  1. Torba na zakupy z mocowaniami do wózka inwalidzkiego (Nabór nr 1),
  2. Innowacyjna torba na zakupy na balkonik rehabilitacyjny (Nabór nr 1),
  3. Szachy z wyobraźnią (Nabór nr 2),
  4. Fakultet: Wiedza Pokoleń lub Wiedza na Pokolenia (Nabór nr 2),
  5. Persoreminiscencja - terapia wspomnieniowa (Nabór nr 3),
  6. Zdalna opieka domowa osób starszych z ograniczoną mobilnością, percepcją lub osób z niepełnosprawnością pozostających w domu (Nabór Uzupełniający).
  7. Książka pozwalająca zaakceptować siebie i modelująca dobre doświadczenie siebie przez dzieci KODA w rodzinach Głuchych (Nabór nr 2),
  8. Mamo, tato poczytaj mi (Nabór nr 3),
  9. Wirtualna podróż sentymentalna (Nabór nr 2),
  10. Kapsuła czasu – recepta na samotność (Nabór nr 1).

PONIŻEJ ZNAJDUJĄ SIĘ OPISY WSZYSTKICH INNOWACJI SPOŁECZNYCH, KTÓRE OTRZYMAŁY GRANT W NASZYM INKUBATORZE:

Webinarowy kurs języka niemieckiego dla osób z niepełnosprawnością w Polsce

Innowacja społeczna pn. „Webinarowy kurs języka niemieckiego dla osób z niepełnosprawnością w Polsce to innowacyjny kurs języka niemieckiego, wyprofilowany pod kątem osób z niepełnosprawnością. Kurs został przygotowany w formie nagranych webinariów z zastosowaniem spiralnej metody nauczania, bazującej na licznych powtórkach, dającej możliwość kilkukrotnego odtworzenia każdej lekcji, a tym samym dostosowania tempa przyswajania treści do indywidualnych możliwości osób z niepełnosprawnością.

WIĘCEJ >>

INNOWACYJNA TORBA NA ZAKUPY NA BALKONIK REHABILITACYJNY

Innowacja społeczna pn. „INNOWACYJNA TORBA NA ZAKUPY NA BALKONIK REHABILITACYJNY” została wypracowana przez Firmę Usługową KATOLA Maria Pastuła.

Innowacja społeczna pn. „INNOWACYJNA TORBA NA ZAKUPY NA BALKONIK REHABILITACYJNY” to innowacyjny model torby wraz z mocowaniami na balkonik rehabilitacyjny. Innowacyjność tego produktu przejawia się w:

  • uniwersalności torby, tzn. jest dostosowana do różnych typów i rodzajów balkoników rehabilitacyjnych,
  • wielofunkcyjności, tj. jedna torba może być zarówno małą saszetką na dokumenty, jak i torbą na mniejsze i większe przedmioty,
  • podejściu do łatwego mocowania i użytkowania, tzn. osoba używająca torby może samodzielnie i w prosty sposób zamocować ją na balkoniku oraz korzystać z jej wielofunkcyjności.

Opracowana dokumentacja techniczno-technologiczna oraz szablon wykroju ostatecznego modelu, zostały przygotowane w wyniku testowania 3 prototypowych modeli, które ulegały modyfikacjom podczas testowania.

WIĘCEJ >>

Innowacyjny system wykrywania ataków epilepsji, bradykardii, tachykardii oraz upadków

Open Seizure Detector to bezpłatne, otwartoźródłowe narzędzie składające się z aplikacji przetłumaczonej na język polski i przygotowanej do użytkowania dla osób starszych z ograniczoną mobilnością i/lub percepcją oraz osób z niepełnosprawnościami (OS/ON), która skonfigurowana ze sprzętem cyfrowym (smartwatch, smartphone) wykrywa drgawki podczas ataków toniczno-klonicznych w przypadku epilepsji, zaburzenia rytmu serca (bradykardia, tachykardia, brak pulsu) oraz upadek osoby i alarmuje opiekunów o wystąpieniu ataku i/lub upadku.

Aplikacja bazuje na powszechnie dostępnych urządzeniach – telefonach z systemem Android oraz zegarkach Garmin, a alarmowanie opiekunów odbywa się poprzez automatyczne wysłanie SMS’a z lokalizacją osoby podopiecznej lub poprzez odebranie sygnału dźwiękowego przez sieć wifi w przypadku, gdy podopieczny oraz opiekun są w zasięgu tej samej sieci i mają ze sobą łączność. Na wszystkich telefonach, które odbiorą SMS, istnieje opcja uruchomienia dodatkowo alarmu dźwiękowego.

Aplikacja jest całkowicie bezpłatna, bezabonamentowa i niezależna od usług firm trzecich. Jej kod źródłowy jest powszechnie dostępny na otwartej licencji GPL.

Aby użytkować aplikację Open Seizure Detector wymagany jest smartfon z systemem Android 6.0 lub nowszym (nie może być to Android w okrojonej wersji GO), z obsługą Bluetooth oraz preferencyjnie z GPS, a także smartwatch Garmin z akcelerometrem i oprogramowaniem ConnectIQ 2.3 lub nowszym oraz preferencyjnie z pulsometrem.

WIĘCEJ >>

MOBILNA BIBLIOTEKA

Innowacja społeczna pn. „MOBILNA BIBLIOTEKA” to innowacyjny system wypożyczania książek i audiobooków wraz z usługą wolontariatu czytelniczego.

Głównym założeniem pomysłu jest wypożyczanie książek i audiobooków wraz z usługą dowozu do:

  • osób starszych z ograniczoną mobilnością i/lub percepcją (OS),
  • osób z niepełnosprawnościami (ON),
  • osób, które mają trudności z samodzielnym czytaniem.

Utworzenie Mobilnej biblioteki w oparciu o różne kanały umożliwiające zamówienie/wypożyczenie książek i audiobooków (telefonicznie lub online: https://bibliotekamobilna.pl/), wraz z dowozem do czytelnika, przyczynia się do przywrócenia osobom z grupy docelowej dostępu do literatury. Ponadto kontakt z drugim człowiekiem (osobą dostarczającą książki, wolontariuszem czytającym książki) i możliwość rozmowy nt. literatury, pozytywnie wpływa na samopoczucie OS/ON. Czytanie książek wspomaga pracę mózgu i pozwala na lepsze funkcjonowanie w życiu codziennym. Ponadto zwiększenie autonomii i samodzielności wpływa pozytywnie na psychikę i funkcjonowanie emocjonalne OS/ON, a także na przyśpieszenie procesu rehabilitacji i szybszy powrót do zdrowia oraz utrzymanie procesów poznawczych na zadowalającym poziomie.

WIĘCEJ >>

Serwis internetowy z informacjami o sposobach dostosowania domu do osób z niepełnosprawnością wraz z bazą potencjalnych wykonawców

Innowacją społeczną jest serwis internetowy (dostępny pod adresem: https://brakbarier.pl) z informacjami o architektonicznych i funkcjonalnych sposobach dostosowania powierzchni mieszkalnej do osób z niepełnosprawnością wraz z bazą potencjalnych wykonawców.

Modelowy serwis zawiera nie tylko informację o sposobach dostosowania poszczególnych pomieszczeń, tj. łazienka, kuchnia, salon, sypialnia, korytarz, balkon, wejście do domu czy piwnica do potrzeb takich osób, ale także stanowi bazę wiedzy na temat możliwości uzyskania dofinansowania na ich realizację wraz z odnośnikami do stron internetowych docelowych instytucji odpowiedzialnych za ich udzielanie.  

W serwisie znajduje się podlinkowana baza architektów i wykonawców, którzy mogą pomóc w aranżacji przestrzeni mieszkalnej z uwzględnieniem potrzeb osób starszych z ograniczoną percepcją i/lub mobilnością oraz osób z niepełnosprawnościami.

WIĘCEJ >>

TORBA NA ZAKUPY Z MOCOWANIAMI DO WÓZKA INWALIDZKIEGO

Innowacja społeczna pn. „TORBA NA ZAKUPY Z MOCOWANIAMI DO WÓZKA INWALIDZKIEGO” to innowacyjny model torby uniwersalnej produktowo typu UNISEX (zwanej UNITORBĄ), specjalnie przystosowanej w swoje konstrukcji do mocowania na różnych typach czy rodzajach wózków inwalidzkich, z możliwością samodzielnego regulowania wielkości torby do otrzymania pożądanej funkcjonalności.

Opracowanie w przystępnej i czytelnej formule, DOKUMENTACJI TECHNICZNO – TECHNOLOGICZNEJ MODELOWEGO WZORU UNITORBY, przyczyni się do tego, że każda osoba z niepełnosprawnością (tj. dziecko, młodzież, osoba dorosła czy też senior) lub starsza o ograniczonej mobilności ruchowej, poruszająca się na wózku inwalidzkim – KOBIETA lub MĘŻCZYZNA, będzie miała dostęp do specjalnie dla siebie zaprojektowanego produktu i z niewielkim nakładem finansowym będzie mogła uszyć ją dla siebie lub zlecić jej uszycie firmie krawieckiej.

Rodzaj użytych materiałów, wybór ich kolorystyki oraz zastosowanych dodatków może mieć charakter indywidualny.

Dostępność innowacji społecznej w postaci UNITORBY sprawi, że osoby ze szczególnymi potrzebami będą mogły uczestniczyć w większym wymiarze w życiu kulturalnym, rekreacji i wypoczynku, a zwiększenie ich autonomii i samodzielności wpłynie pozytywnie na psychikę i funkcjonowanie emocjonalne, a docelowo może przyśpieszyć proces rehabilitacji i szybszy powrót do zdrowia.

WIĘCEJ >>

Kapsuła czasu – recepta na samotność

Innowacja społeczna pn. ”Kapsuła czasu recepta na samotność” to nowatorski model aktywizacji i poprawy dostępności do informacji i wiedzy dotyczącej nowych trendów zdrowego żywienia oraz umiejętności cyfrowych dla osób z ograniczoną mobilnością lub/i percepcją (OS). Innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie metodyki współpracy OS z młodzieżą szkolną, która wciela się w szkoleniowców/trenerów prowadzących warsztaty dla OS. Uzupełnieniem tego modelu jest stworzenie dedykowanego miejsca - Kapsuły czasu, gdzie OS mogą spotykać się i uczestniczyć w różnych aktywnościach. Samo miejsce zostało tak przygotowane, by zapewnić dostępność do niego OS, pomieszczenie jest wyposażone w meble dostosowane do potrzeb tych osób. Ponadto znajdują się w nim pamiątki (np. zdjęcia) przekazane przez OS, które związane są z historią i kulturą miejsca zamieszkania tych osób.

WIĘCEJ >>

Mobilna aplikacja dla seniorów na smartfony z prostym i czytelnym interfejsem: Mobi Seni App

Innowacja społeczna Mobi Seni App to aplikacja mobilna dla osób starszych z ograniczoną mobilnością i/lub percepcją, działająca na smartfonach. Została zaprojektowana w systemie Android ze względu na popularność tego systemu operacyjnego oraz ceny urządzeń zaopatrzonych w ten system. Aplikację należy pobrać ze Sklepu Google Play, zainstalować na telefonie i utworzyć konto użytkownika.

Aplikacja przyczynia się do wzrostu aktywności - także fizycznej, nawiązywania i utrzymywania kontaktów oraz zapewnia możliwość wezwania pomocy w sytuacji zagrożenia wraz ze wskazaniem lokalizacji osoby wzywającej pomocy. Opis aplikacji znajduje się na stronie internetowej www.mobiseni.pl

WIĘCEJ >>

Wypoczynek bez barier – wędkarstwo bez barier

Innowacja społeczna pn. „Wypoczynek bez barier – wędkarstwo bez barier” to model bezpiecznego, oznakowanego miejsca do samodzielnego realizowania pasji wędkarskiej przez osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby starsze o ograniczonej percepcji i/lub mobilności (OS/ON).

Model obejmuje posadowienie platformy wędkarskiej na odpowiednim terenie wraz z parkingiem dla osób niepełnosprawnych oraz utwardzonym podjazdem. Zgodnie z projektem platforma jest wyposażona w barierki zapewniające bezpieczeństwo oraz uchwyty na sprzęt. Model dopełnia strona internetowa z systemem rezerwacyjnym, umożliwiająca zdalne rezerwowanie terminu korzystania z platformy wędkarskiej.

WIĘCEJ >>

Wytrwali poszukiwacze wiedzy

Innowacja społeczna „Wytrwali poszukiwacze wiedzy” to model nowatorskiej ścieżki wsparcia osób starszych z ograniczoną mobilnością i/lub percepcją, obejmujący „Dziennik wytrwałego poszukiwacza wiedzy” dla seniora oraz instrukcję dla tutora (opiekuna osoby starszej). Dziennik umożliwia osobom starszym zdobycie przydatnej wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa, praw seniorów, zdrowego stylu życia, zdrowej diety, udzielania pierwszej pomocy, dobrej komunikacji i pomysłów na bardziej konstruktywne spędzanie wolnego czasu. Instrukcja dla tutora opisuje w jaki sposób opiekun ma wspierać osobę starszą z ograniczoną mobilnością i/lub percepcją (OS). Opracowanie dziennika dla seniora oraz instrukcji dla tutora zostało poprzedzone konsultacjami z OS, a także z lekarzami, dietetykami, prawnikami, osobami pracującymi z seniorami i psychologami.

WIĘCEJ >>

Narzędzie Wymownie Dostępne

Innowacja społeczna polega na wypracowaniu narzędzia do komunikacji alternatywnej udostępnionego na stronie internetowej www.spektrumkomunikacji.pl, wykorzystującego symbole graficzne i zdjęcia, możliwe do bezpłatnego pobrania i/lub wydrukowania oraz opracowania własnego planu aktywności (planu zajęć) i wykorzystania go w procesach porozumiewania się w codziennym życiu przez osoby niemówiące dotknięte autyzmem, a także inne osoby z dysfunkcjami mówienia.

WIĘCEJ >>

Polski Instytut Dostępności Sensorycznej

Innowacja Społeczna pn. „Polski Instytut Dostępności Sensorycznej” to opracowany zbiór wytycznych do tworzenia miejsc dostosowanych pod kątem dostępności dla osób wrażliwych sensorycznie (osoby z zaburzeniami integracji sensorycznej/zaburzeniami SI) oraz strona internetowa www.instytutdostepnosci.pl wraz z bazą miejsc dostępnych sensorycznie. Ujednolicone wytyczne zostały opracowane w formie Poradnika Dostępności Sensorycznej dostępnego na stronie internetowej Polskiego Instytutu Dostępności Sensorycznej www.instytutdostepnosci.pl.

WIĘCEJ >>

ŚMIECHOTELEFON WZAJEMNEGO WSPARCIA

„Śmiechotelefon wzajemnego wsparcia” jest innowacyjnym rozwiązaniem polegającym na wykorzystaniu świadomego śmiechu jako metody terapeutycznej opartej na wzajemnej współpracy seniorów z wykorzystaniem telefonu. Innowacja zakłada wykorzystanie wypracowanych metod świadomego wywołania śmiechu (przepisy, zestawy) celem samodzielnego lub dwustronnego działania, mającego na celu osiągnięcie efektów prozdrowotnych. Ponadto innowacja opiera się na zaangażowaniu seniorów, co przynosi pozytywne skutki w zakresie psychospołecznym tej grupy osób.

Pomysł dotyczy organizacji działań prozdrowotnych z rozwojowymi efektami psychologicznymi, z wykorzystaniem telefonu i świadomego śmiechu do wzajemnego wsparcia osób starszych o ograniczonej percepcji i/lub mobilności. Rozwiązanie przyczynia się do przełamywania stereotypów dotyczących wywoływania świadomego śmiechu i wykorzystania jak gimnastyki do poprawy samopoczucia i zdrowia.

WIĘCEJ >>

Edukacja ekspedycyjna dostępna dla wszystkich

Innowacja społeczna pn. „Edukacja ekspedycyjna dostępna dla wszystkich” Fundacji Kresowe Centrum Nauki i Rozwoju „Perła Galicji”, to nowatorski, kompleksowy model poprawy dostępności dla osób z różnymi niepełnosprawnościami (ON) oraz  osób starszych z ograniczoną percepcją i mobilnością (OS) do edukacji, kultury, sztuki przez doświadczenie w kontakcie z zabytkami, atrakcjami, usługami turystycznymi. Model opiera się na przygotowaniu i opracowaniu programów zwiedzania i doświadczania miejsca (muzeum, izby pamięci itp.) w oparciu o matryce weryfikacji dostępności i adekwatności atrakcji i usług dla różnych grup osób ze szczególnymi potrzebami oraz dla osób z różnymi barierami, w szczególności uwzględniając potrzeby osób:

  • z niepełnosprawnością ruchową
  • niewidomych i słabowidzących
  • głuchych i słabosłyszących
  • z niepełnosprawnością intelektualną
  • z zaburzeniami lub chorobami psychicznymi
  • z trudnościami komunikacyjnymi.
  • osób starszych z ograniczoną percepcją i mobilnością

W ramach innowacji społecznej prowadzony jest również kurs przygotowujący do funkcji przewodnika turystycznego dla w/w grup.

Zebrane informacje  odnośnie atrakcji, usług mogą być przekazane do punktów informacji turystycznej w kraju, biur podróży , PTTK oraz organizacji i instytucji zajmujących się ON i OS, którzy mogą skorzystać z oferty turystyczno - edukacyjnej danego miejsca co wzbogaci ich ofertę i przyczyni się do poprawy dostępności tych usług/atrakcji dla osób ze szczególnymi potrzebami.

WIĘCEJ >>

Senioralny Think Tank

Innowacja Społeczna Senioralny Think Tank stanowi nowatorski model tworzenia, organizacji i współpracy osób starszych o ograniczonej mobilności lub/i percepcji (OS), na rzecz wypracowywania rozwiązań, odpowiedzi na potrzeby czy minimalizowanie barier i ograniczeń w środowisku lokalnym. Innowacyjna metoda wypracowania tych rozwiązań wpływ na poprawę dostępności OS do usług czy produktów oferowanych przez środowisko. Innowacja społeczna jest metodą, która zawiera także formułę wpływu nieformalnych grup OS na władze lokalne (JST) i decyzje samorządowe w dłuższym okresie funkcjonowania, poprzez wypracowywanie rozwiązań odpowiadających na potrzeby grupy oraz aktywną współpracę z JST w ramach działania Think Tanka.

WIĘCEJ >>

„Artystyczna Grupa Wsparcia Teatru Szkolnego”

Innowacja społeczna Artystyczna grupa wsparcia teatru szkolnego jest spójną metodą włączania społecznego osób starszych z ograniczoną mobilnością i/lub percepcją oraz osób z niepełnosprawnościami w działania aktywizujące poprzez uczestnictwo w warsztatach terapeutyczno-teatralnych prowadzonych przez dedykowany zespół terapeutyczny z udziałem młodzieży szkolnej. Efektem tych warsztatów jest wypracowanie scenariusza i scenografii lektury szkolnej oraz organizacja i udział w przedstawieniu teatralnym.

WIĘCEJ >>

„Senior Manager”

Innowacja Społeczna pn. „Senior Manager” stanowi wypracowane rozwiązanie w postaci metody przygotowania i wprowadzania na rynek certyfikowanych menadżerów dedykowanych dla NGO i sektora MŚP, rekrutowanych spośród osób starszych o ograniczonej mobilności i/lub percepcji. Głównymi elementami koniecznymi do wdrożenia innowacji jest wyposażenie seniorów w całokształt wiedzy z zakresu zarządzania (zakończonej oficjalną certyfikacją) oraz funkcjonowanie internetowej bazy certyfikowanych Senior Menedżerów, którzy w sposób odpłatny lub na zasadzie wolontariatu świadczyć mogą profesjonalne usługi z zakresu zarządzania w obszarach posiadanych kompetencji branżowych.

WIĘCEJ >>

Stop nadwrażliwości sensorycznej w VR

Innowacja społeczna pn. „Stop nadwrażliwości sensorycznej w VR„ jest metodą pracy z dziećmi, która oparta jest o wypracowane podczas innowacji narzędzie, aplikację VR pn. Sensorek. Aplikacja jest kompatybilna z systemem android w formacie „apk” i wykorzystuje środowisko Wirtualnej Rzeczywistości do terapii zaburzeń sensorycznych u dzieci ze spektrum autyzmu. Innowacja społeczna jest udoskonaleniem istniejących metod leczenia nadwrażliwości sensorycznej (słuchowej i wzrokowej), która polega na implementacji do tradycyjnych terapii, rozwiązania opartego na Wirtualnej Rzeczywistości. Dzięki aplikacji dzieci doświadczające nadwrażliwości sensorycznej ćwiczą w Wirtualnej Rzeczywistości potencjalne sytuacje stresowe, których mogą doświadczyć w: 1. pokoju w domu z elementami powodującymi nadwrażliwość sensoryczną, 2. ulicy z elementami powodującymi nadwrażliwość sensoryczną.

WIĘCEJ >>

AKTYWNY SENIOR – Program aktywizacji fizycznej osób starszych

Innowacja społeczna polega na opracowaniu programu aktywizacji ruchowej osób starszych z ograniczeniem mobilności i/lub percepcji (OS) oparty na jodze i wspinaczce. Odpowiednio przygotowany merytorycznie plan treningowy (przeplatające się i uzupełniające moduły wspinaczki/kalisteniki i jogi) dopasowany został do potrzeb i możliwości osób starszych z ograniczoną percepcją i/lub mobilnością. Dzięki połączeniu dyscyplin jakimi są wspinaczka/kalistenika oraz joga, stworzono przetestowaną, bezpieczną i nowatorską metodę podnoszącą sprawność ruchową oraz podtrzymującą samodzielne funkcjonowanie w codziennym życiu OS. Dzięki wykorzystaniu dobroczynnych właściwości uprawiania ww. sportów, sprawność ruchowa OS ulegnie znacznej poprawie. Program został opracowany w sposób umożliwiający jego adaptację w każdych warunkach, z podaniem alternatywnych rozwiązań dotyczących potrzebnego sprzętu/infrastruktury. Przygotowana i przetestowana metoda zapewnia bezpieczeństwo użytkowników, programy zajęć dostosowane zostały do wieku i możliwości przedstawicieli grupy docelowej, tak aby praktykowanie rozwiązania było bezpieczne i dawało jak największe efekty.

WIĘCEJ >>

HUD do nauki jazdy dla osób głuchoniemych

Innowacją społeczną jest urządzenie HUD do nauki jazdy dla osób głuchoniemych. Ma on na celu pomoc osobie niepełnosprawnej – głuchoniemej w nawiązaniu komunikacji z instruktorem nauki jazdy. Dzięki urządzeniu (HUD) osoba głuchoniema będzie mogła sprawniej komunikować się z instruktorem, co poprawi bezpieczeństwo podczas nauki jazdy. Kursant (osoba głuchoniema) będzie mógł bardziej skupić się na nauce i prowadzeniu pojazdu, co wpłynie na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi. Największym zagrożeniem podczas nauki jazdy jest potrącenie pieszego, który nie jest w żaden sposób zabezpieczony. Urządzenie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa prowadzonych kursów nauki jazdy m.in. poprzez wykluczenie konieczności używania rąk w procesie szkolenia kierowców głuchoniemych, np. w celu wskazania kierunku jazdy. Produkt poprawia jakość kształcenia przyszłych kierowców z dysfunkcją słuchu, gdyż narzędzie jest proste w obsłudze dla instruktora, a osobie głuchoniemej (kursantowi) ułatwia szybkie rozumienie wydawanych poleceń oraz bezpieczne użytkowanie pojazdu. Minimalizacja interakcji pomiędzy instruktorem a kursantem jest możliwa dzięki wyeliminowaniu konieczności spoglądania na instruktora, który podczas nauki jazdy musi szybko zwrócić uwagę na sytuację w ruchu drogowym.

WIĘCEJ >>

Fakultet: Wiedza Pokoleń lub Wiedza na Pokolenia

Innowację społeczną stanowi metoda, a zarazem narzędzie, którego celem jest wzrost jakości życia osób starszych z ograniczoną mobilnością lub/i percepcją (dalej OS, seniorzy) poprzez zwiększenie dostępności do nowych rozwiązań cyfrowych i wymiany wiedzy na bazie współpracy z młodym pokoleniem. Innowacja polega na wykorzystaniu wolontariatu młodzieżowego oraz gamifikacji (inaczej grywalizacji) w celu utrzymania zaangażowania, budowania nawyków i kształtowania pozytywnych zachowań oraz dążenia do osobistego lub zespołowego mistrzostwa. Grywalizacja pozwala z jednej strony na utrzymanie wysokiego zaangażowania OS w proces uczenia się, a także na utrzymanie wysokiego zaangażowania wolontariuszy w świadczoną pomoc (uczenie OS TIK).

WIĘCEJ >>

Nadajnik FM dla osób niedosłyszących

Innowacją społeczną jest urządzenie o nazwie Nadajnik FM dla osób niedosłyszących składające się z nadajnika i odbiornika. Urządzenie to ma być alternatywą dla istniejących urządzeń dedykowanych osobom niedosłyszącym. Rozwiązanie to polega na wzmocnieniu sygnału audio (rozmówcy) i przetworzenie go na sygnał FM, który odbierany jest na dowolnym urządzeniu wyposażonym w odbiornik FM, np. radio w telefonie lub zwykły odbiornik radiowy.

WIĘCEJ >>

Życie pełną piersią

Innowacja społeczna pn. „Życie pełną piersią” jest metodą szybkiej i kompleksowej ścieżki terapeutycznej, wsparcia kobiet chorujących na raka piersi ( może być również replikowana do mężczyzn). Innowacja polega na zapewnieniu komplementarnego, kompleksowego wsparcia w ramach jednego podmiotu. Innowacyjność tej metody polega na: - szybkiej ścieżce tzn. pacjent/ka zaraz po leczeniu szpitalnym kierowana jest do podmiotu/instytucji, w której od razu ma dostęp do wszystkich potrzebnych w jej sytuacji metod wsparcia, - kompleksowości ścieżki, tj. w jednym miejscu pacjent/ka ma dostęp do kompleksowych i uzupełniających się form wsparcia w zakresie: fizjoterapii, wsparcia dietetycznego, psychologicznego oraz grupy samopomocowej - współpracy wszystkich specjalistów opiekujących się pacjentem/ką - omawianiu postępów i potrzeb przed, podczas i po całej terapii. Kompleksowa metoda terapeutyczna wspierająca kobiety chorujące na raka piersi łączy wszystkie istotne elementy terapii w doprowadzeniu pacjentek do pełni sprawności psycho-fizycznej.

WIĘCEJ >>

System organizacji podtrzymywania kluczowych umiejętności dzieci niepełnosprawnych w czasie wypoczynku wakacyjnego

Innowacja społeczna to metoda wsparcia edukacyjnego dzieci niepełnosprawnych, które wykazują trudności w komunikacji z otoczeniem. Metoda ta ma zapobiec regresji w komunikacji po okresie wakacyjnym/przerwie w nauce, gdyż każda przerwa powoduje regres umiejętności i konieczność ponownej nauki tych samych czynności, dlatego tak istotne jest codzienne utrwalanie nabytych umiejętności. Metoda koncentruje się na audiowizualnej rejestracji zajęć wychowawczo-opiekuńczych opartych na standardach metodologicznych pracy z dzieckiem niepełnosprawnym w placówkach rewalidacyjnych i edukacyjnych, które mogą służyć rodzicom i opiekunom dzieci ze znacznym stopniem niepełnosprawności i niepełnosprawnością sprzężoną (niepełnosprawność intelektualna połączona z niepełnosprawnością fizyczną) do samodzielnego prowadzenia ćwiczeń poza ośrodkiem, np. w domu podczas weekendów, świąt, ferii czy wakacji.

WIĘCEJ >>

Pokonamy ściany

Innowacja społeczna: „Pokonamy ściany” to innowacyjny model aktywizacji ruchowej i integracji osób z niepełnosprawnością oraz osób starszych z ograniczoną percepcją i/lub mobilnością za pomocą ścianki wspinaczkowej o zmiennej geometrii nachylenia jako narzędzia do ćwiczeń umożliwiające regulację i dostosowanie trudności wykonywanych ćwiczeń. W efekcie przedsięwzięcia opracowano gotową dokumentację techniczną i wykonano ścianę wspinaczkową o zmiennej geometrii nachylenia wraz z instrukcją użytkowania i zestawem ćwiczeń dedykowanych osobom starszym z ograniczoną percepcją i/lub mobilnością oraz osobom z niepełnosprawnościami, dopracowanych podczas procesu testowania na grupie docelowej.  

WIĘCEJ >>

Szkoła dla Seniorów, Seniorzy dla szkoły

Innowacja społeczna to metoda współpracy wolontariatu wzajemnościowego organizowanego w szkole pomiędzy wolontariatem senioralnym a wolontariatem młodzieży szkolnej wykorzystująca zasadę wzajemności. Pierwszy element innowacji (wolontariat senioralny) dotyczy osób starszych o ograniczonej mobilności lub/i percepcji (OS), które mogą aktywnie włączyć się w działania na rzecz społeczności lokalnej poprzez dzielenie się z młodzieżą wiedzą, doświadczeniem i swoim czasem. Wolontariat pozwala OS czuć się istotną i potrzebną częścią społeczeństwa. Wolontariat aktywizuje OS zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie, ale przede wszystkim ułatwia dostęp OS do usług, dzięki wsparciu młodzieży w trudnych dla OS sprawach życia codziennego. Wolontariat młodzieżowy (drugi element innowacji) jest wparciem dla OS, którzy napotykają w swoim życiu codziennym trudne do pokonania bariery, umożliwiając dostęp do wielu usług, do których OS mają utrudniony dostęp. Natomiast młodzi ludzie, którzy dobrowolnie poświęcają swój wolny czas na pomoc drugiemu człowiekowi, uczą się wrażliwości, wyczulenia na potrzeby drugiego człowieka, co kształtuje wartości, którymi będą kierować się przez całe życie. Poza tym uczą się samodzielności, kulturalnego zachowania, szacunku dla osób starszych. Wolontariat dla młodego człowieka ma przede wszystkim wartość o charakterze edukacyjnym. Kształtuje jego poglądy i wartości moralne.

WIĘCEJ >>

Piłka nożna dla wszystkich

Główną ideą projektu jest dostarczanie osobom niewidomym i słabowidzącym wyników na żywo z wydarzeń sportowych lokalnych drużyn za pomocą łatwej w obsłudze i funkcjonalnej aplikacji, którą będzie można zainstalować na telefonie komórkowym. Aplikacja zajmuje się wyświetlaniem wyników na żywo z polskich lig piłki nożnej – od Ekstraklasy do IV ligi. Dzięki niej osoby niewidome i słabowidzące mogą docierać do interesujących je informacji w czasie rzeczywistym i przeżywać emocji związane z ich ulubionymi lokalnymi drużynami piłkarskimi. Aplikacja jest dostosowana do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących, jest w pełni kompatybilna z zewnętrznymi programami ułatwiającymi dostęp tej grupie osób niepełnosprawnych. 

WIĘCEJ >>

Multi Space Sensor - Przyrząd usamodzielniający osoby niewidzące i słabowidzące w przestrzeni miejskiej i budynkach

Innowacją społeczną jest urządzenie Multi Space Sensor (czujnik MSS), mocowane za pomocą opaski na głowie lub na szelkach, które za pomocą czujnika laserowego wykrywa przeszkody, jakie w życiu codziennym napotykają osoby niewidome i/lub słabowidzące. Urządzenie jest tak skonstruowane, by w łatwy sposób można je było zamocować. Czujnik MSS na bieżąco weryfikuje dystans między użytkownikiem a przeszkodą, informując poprzez przekaz dźwiękowy i wibracje o zmieniającym się dystansie. Dzięki temu użytkownik jest w stanie nauczyć się odbierać sygnały informacyjne i wnioskować swoją odległość do wykrytej przeszkody. 

WIĘCEJ >>

Szachy z wyobraźnią

Innowacja społeczna pn. „Szachy z wyobraźnią” to innowacyjny kompleksowy program nauki szachów metodą pamięciową skierowany do dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu (dalej ASD) Metoda wykorzystując proces uczenia szachów w pamięci pozwala na osiągnięcie ponadprzeciętnych wyników w nauce i rozwoju osobistym oraz umiejętności radzenia sobie z bodźcami i sytuacjami utrudniającymi osobom z ASD codzienne funkcjonowanie. Jest jednocześnie instruktarzem szachowym, dzięki któremu efektem jest nauczenie gry w szachy osoby z ASD. Wyobraźnia i pamięć wzrokowa są istotnym elementem wyróżniającym osoby z ASD. Ta innowacyjna metoda nauczania to również wykorzystanie potencjału genialnej pamięci części dzieci i młodzieży z ASD. Osoby te posiadają często niesamowite uzdolnienia w kierunku zapamiętywania, szczególnie wzrokowego. Wprowadzenie szachów jako ukierunkowanego i uporządkowanego systemu pozwala młodemu człowiekowi z ASD na wyciszenie, rozwój intelektualny jak i satysfakcję z osiągnięć. Wykonywanie w pamięci, wyobraźni zadań szachowych pozwala na całkowite wyizolowanie od stresujących bodźców. 

WIĘCEJ >>

Wirtualna podróż sentymentalna

Wirtualna podróż sentymentalna” to innowacyjna metoda aktywizacyjna o cechach terapeutycznych dedykowana osobom starszym o ograniczonej mobilności i/lub percepcji oraz osobom z niepełnosprawnościami. Wirtualna Podróż Sentymentalna jest metodą o podejściu terapeutycznym wykorzystująca terapię reminiscencyjną, gdyż odwołuje się do wspomnień z życia OS/ON. Cechą tej innowacji społecznej jest olbrzymie spersonalizowanie usługi oraz umożliwienie uzyskania dostępu do ważnych dla siebie miejsc/ zdarzeń, do których ze względu na swoją sytuację zdrowotną nie mogą się osobiście udać. Metoda ta opracowana jest tak by pobudzać aktywność OS/ON poprzez współpracę z wolontariuszami/osobami zaangażowanymi w jej realizację przy opracowywaniu scenariusza i realizacji filmu na temat wybranego miejsca czy wspomnienia. Pobudzanie aktywności w tej metodzie odbywa się dwutorowo poprzez spotkania z wolontariuszami/ osobami zaangażowanymi oraz poprzez pobudzanie pamięci, analizowanie swojego życia w celu wybrania jednego zdarzenia/miejsca, które ma być sfilmowane. Wirtualna Podróż Sentymentalna” jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na tego rodzaju narzędzie o podejściu terapeutycznym, wykorzystujące terapię reminiscencyjną dla osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na swoją niepełnosprawność bądź wiek.

WIĘCEJ >>

CZAS NA TWOJĄ OPOWIEŚĆ – profilaktyka demencji wśród osób starszych z ograniczoną percepcją z wykorzystaniem techniki dramatu kreatywnego i sztuki opowiadania.

Innowacja społeczna „Czas na twoją opowieść” jest innowacyjną metodą pracy przeznaczoną dla osób starszych z ograniczoną percepcją i/lub mobilnością, opartą na twórczym dramacie i opowiadaniu historii. Program ten proponuje zestaw narzędzi do poprawy komunikacji osób zagrożonych demencją i otępieniem wykorzystując metody warsztatowe. Założeniem innowacyjnej metody opartej na 5 warsztatach jest połączenie technik pracy twórczej i rozwoju kreatywności z metodami warsztatowymi mającymi na celu poprawę szeroko pojętego dobrostanu psychicznego, m.in. samoocenę, obraz własnej osoby, odporność na stres czy konflikty, poczucie własnej wartości.

WIĘCEJ >>

Książka pozwalająca zaakceptować siebie i modelująca dobre doświadczenie siebie przez dzieci KODA w rodzinach Głuchych

Przedmiotem innowacji jest model wsparcia rodziców Głuchych w budowaniu relacji z dzieckiem KODA oraz udzielanie pomocy dziecku w budowaniu tożsamości w związku z funkcjonowaniem w systemie dwujęzycznym w oparciu o książkę pozwalającą zaakceptować siebie i modelującą dobre doświadczenie siebie przez dzieci KODA w rodzinach Głuchych. Innowacja społeczna polega na opracowaniu merytorycznym treści, stworzeniu ilustracji i tłumaczenia na polski język migowy książki dedykowanej rodzinom Głuchym, w których wychowują się dzieci KODA. Książka jest opisem typowych dla dzieci sytuacji z uwzględnieniem kontekstu, doświadczanych uczuć i przykładami pozytywnych rozwiązań.

WIĘCEJ >>

Moduł do wózków inwalidzkich umożliwiający podniesienie przednich kół, pozwalając na płynny i bezkolizyjny przejazd przez progi i krawężniki.

Innowacja społeczna to dodatkowy moduł do wózków inwalidzkich umożliwiający podnoszenie przednich kół, co ułatwia przechodzenie przez różnego rodzaju progi oraz wjazd na chodniki. Innowacja jest bardzo prosta w sterowaniu.
Z wykorzystaniem joysticka lub przycisków w łatwy sposób można sterować podnośnikiem, podnosząc przednie koła wózka na wysokość pokonywanej przeszkody.

WIĘCEJ >>

Zdalna opieka domowa osób starszych z ograniczoną mobilnością, percepcją lub osób z niepełnosprawnością pozostających w domu.

Innowacją społeczną jest metoda opieki zdalnej nad osobami starszymi o ograniczonej mobilności i/lub percepcji (OS) oraz osobami z niepełnosprawnościami (ON). Metoda ma na celu zapewnienie i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób przebywających samotnie w domu. Metoda wykorzystuje narzędzie w postaci prostej aplikacji zainstalowanej na tabletach, smartphonach, komputerach, laptopach OS/ON. Podstawową funkcją aplikacji jest możliwość informowania o swoim samopoczuciu opiekunów poprzez wysłanie meldunków do centrum powiadomień (serwer zewnętrzny).

WIĘCEJ >>

Pole namiotowe dla osób niepełnosprawnych

Innowacja dotyczy przygotowania wytycznych i opracowania modelu utworzenia/dostosowania pola namiotowego pod kątem potrzeb osób niepełnosprawnych (ON). Jej głównym celem jest polepszenie jakości życia oraz zwiększenie udziału osób niepełnosprawnych w życiu społecznym.

WIĘCEJ >>

Shinrin-yoku - Napełnieni mocą las

Innowacją społeczną jest metoda stymulacji wszystkich zmysłów, dostosowana do potrzeb i ograniczeń osób z niepełnosprawnościami i osób starszych o ograniczonej mobilności lub/i percepcji. Metoda składa się z odpowiedniego połączenia kilku elementów tworzących spójną całość, która jest dedykowana wyżej wymienionym grupom, z uwzględnieniem ich dysfunkcji. Innowacja zakłada kompleksowe wsparcie przy wykorzystaniu zdrowotnych właściwości przyrody. Metoda łączy takie elementy jak Shinrin-yoku (kąpiel leśna) polega na doświadczaniu lasu wszystkimi zmysłami; Silvoterapia (drzewolecznictwo) odpoczynek wśród drzew oraz czerpanie korzyści z przebywania w ich otoczeniu, fizyczny kontakt z drzewem; Techniki wyobrażeniowe umożliwiające pogłębienie indywidualnej więzi z naturą, Techniki oddechowe czyli oddychanie przeponowe, na wydłużonym wydechu lub uważny oddech to ćwiczenia wykorzystywane w różnych zajęciach relaksacyjnych i psychoterapeutycznych; Aromaterapia, czyli wykorzystanie aromatycznych właściwości roślin oraz olejków zapachowych oraz joga.

WIĘCEJ >>

Prowadź bezpiecznie

Innowacja społeczna to aplikacja na telefon, która za pomocą krótkiego testu pozwala na sprawdzenie samopoczucia i stanu osoby starszej z ograniczoną mobilnością i/lub percepcją (OS, Seniorzy). Aplikacja pozwala zweryfikować czy osoba starsza jest w stanie bezpiecznie dla siebie i innych prowadzić samochód w danym dniu. W aplikacji znajduje się m.in. badanie reakcji na bodźce wzrokowe, dźwiękowe, wibracje, koncentrację uwagi, a także badanie znajomości i szybkości rozpoznawania znaków drogowych oraz ćwiczenie polegające na sprawdzeniu, kto ma pierwszeństwo w danej sytuacji na drodze. Ćwiczenia są dobierane losowo przy każdym wykonywaniu testu. Aplikacja oprócz możliwości przeprowadzenia testu zawiera alert pogodowy wraz z odpowiednimi ostrzeżeniami, np. informację o spadku ciśnienia atmosferycznego i związaną z tym osłabioną koncentracją.

WIĘCEJ >>

Mamo, tato poczytaj mi

Innowacja społeczna to model wsparcia osób z dysfunkcją wzroku w zakresie wzmacniania relacji z dzieckiem do lat 2 poprzez spędzanie czasu na wspólnym czytaniu książeczek edukacyjnych dostosowanych do potrzeb rodziców opracowanych w języku Braille’a. Opracowano sześć książeczek dla małych dzieci, które uczą się kształtów, kolorów, zwierzątek, itp. Książeczki zostały przygotowane w taki sposób, żeby osoby z dysfunkcją wzroku mogły samodzielnie uczyć z ich pomocą swoje dzieci, w tym z wykorzystaniem tekstów w języku Braille’a oraz wypukłych kształtów (tyflografiki).

WIĘCEJ >>

Spełniamy marzenia

Innowacją społeczną jest aplikacja na telefon pozwalająca w prosty sposób kojarzyć osoby z niepełnosprawnością (ON) lub osoby starsze z ograniczeniem percepcji i/lub mobilności (OS) z wolontariuszami pragnącymi poświęcić swój czas na rzecz spełnienia marzenia OS/ON.

WIĘCEJ >>

Persoreminiscencja – terapia wspomnieniowa

Innowacja społeczne ”Persoreminiscencja – terapia wspomnieniowa” jest metodą wspomagającą terapię wspomnieniową, służącą aktywizacji i poprawie komfortu życia osób starszych z ograniczoną mobilnością i/lub percepcją (OS) oraz osób z niepełnosprawnościami (ON). Jej ideą jest wsparcie działań ukierunkowanych na walkę z depresją, osamotnieniem i wykluczeniem społecznym. Metoda może być także elementem wykorzystywanym w terapii reminiscencyjnej i pogłębiającym jej skuteczność. Innowacyjnym pomysłem zastosowanym w tej metodzie jest bezpośrednia współpraca osób starszych z ograniczoną mobilnością i/lub percepcją lub z osób z niepełnosprawnością (OS/ON) z dedykowanym wolontariuszem (opiekunem, członkiem rodziny, znajomym) w tworzeniu materiałów opisujących np. historię swojego życia z niepełnosprawnością, doświadczenia życiowe w walce z chorobą, a następnie wydanie ich w formie książkowej (zwykłej papierowej wersji lub/i e-booka) w celu podzielenia się swoimi doświadczeniami z czytelnikami. Wolontariusz w trakcie współpracy z OS/ON na bieżąco analizuje potrzeby i możliwości tych osób, adekwatnie do nich dostosowuje działania i pomaga w wypracowaniu ostatecznej wersji materiałów. Służy również pomocą przy współpracy z wykonawcami oraz w działaniach związanych z wydaniem publikacji.

WIĘCEJ >>

Zmagania z elektroniką - program terapeutyczny wspomagający rozwój funkcji percepcyjno-motorycznych

Innowacja Społeczna pn. „ZMAGANIA Z ELEKTRONIKĄ - program terapeutyczny wspomagający rozwój funkcji percepcyjno-motorycznych” to autorski program terapeutyczny łączący kurs z podstaw elektroniki (zajęcia hobbistyczne) z terapią pracy z dziećmi, u których występują różne specyficzne trudności w uczeniu się oraz inne zaburzenia rozwoju (ON) poprzez bezpośrednie doświadczanie w czasie pracy. Program jest uzupełniniem i uatrakcyjnieniem terapeutycznych metod pracy z ON, umożliwia uczestnictwo w zajęciach z elektroniki dzieciom, dla których były one niedostępne, ze względu na osobiste ograniczenia oraz brak odpowiedniego programu i przygotowania.

WIĘCEJ >>

Psi opiekun

Innowacją społeczną jest aplikacja, która ma na celu pomoc osobom z niepełnosprawnością (ON) oraz osobom starszym z ograniczeniem mobilności i/lub percepcji (OS) poprzez zwiększenie dostępności usług świadczonych przez wolontariuszy w opiece nad psem. Dodatkowym atutem aplikacji jest uniezależnienie ON i OS od pomocy osób z najbliższego otoczenia oraz umożliwienie ON i OS niezależności i samodzielności w działaniach w jak najdłuższym czasie. Aplikacja ma także na celu aktywizację społeczną ON i OS.

WIĘCEJ >>

Innowacyjne komory normobaryczne dedykowane grupom społecznym w tym niepełnosprawnym, osobom starszym, sportowcom, osobom z powikłaniami po przebytym zakażeniu COVID 19

Innowacja społeczna polega na opracowaniu modelu terapii w komorach normobarycznych w formie przewodnika dla osób z niepełnosprawnością ruchową i niepełnosprawnych sportowców (zamiennie ON), osób starszych o ograniczonej mobilności i/lub percepcji (zamiennie OS), osób z powikłaniami po przebytym zakażeniu COVID 19. Model terapii został wypracowany w oparciu o wnioski z przeprowadzonych badań medycznych. Realizacja badań pozwoliła zdobyć nową wiedzę medyczną na temat działania środowiska wytworzonego w komorze normobarycznej na organizmy uczestników badania, procesy zdrowienia oraz regeneracji.

WIĘCEJ >>

Innowacyjna BAVETTA dla osób starszych i niepełnosprawnych

Innowacją społeczną jest modelowy wzór BAVETTY chroniącej przed zabrudzeniami osobę starszą o ograniczonej mobilności i/lub percepcji (OS) lub osobę z niepełnosprawnościami (ON) oraz jej najbliższe otoczenie, czyli wózek inwalidzki, krzesło lub łóżko podczas: - samodzielnego spożywania posiłków i picia napojów, - udziału w zajęciach plastycznych (np. podczas terapii), - wykonywania prac wymagających ochrony swojego ubrania i sprzętu. BAVETTA dedykowana jest przede wszystkim osobom z niedowładem rąk, problemami z koordynacją ruchów, osobom leżącym i korzystającym z pomocy opiekunów przy karmieniu, które chcą i mogą samodzielnie wykonywać te czynności.

WIĘCEJ >>

Szkoły przyszpitalne - nauczanie języka angielskiego dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z wykorzystaniem elementów multisensoryki.

Innowacja społeczna polega na udostępnieniu nowatorskiego poradnika z metodami nauki języka angielskiego skierowanymi do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz niepełnosprawnością ruchową, uczących się w szkołach przyszpitalnych. Innowacja obejmuje wykorzystanie znanych i powszechnie stosowanych metod oraz technik nauczania języka angielskiego, tj. metodę multisensoryczną w nauczaniu języka angielskiego, koncepcję inteligencji wielorakich Gardnera oraz techniki dramy z własnoręcznie stworzoną pacynką. Innowacyjnością jest połączenie tych metod i stworzenie podejścia relaksacyjno-manualnego w zakresie nauczania języka angielskiego, które jest dedykowane uczniom szkół przyszpitalnych..

WIĘCEJ >>

Pełny hotel

Innowacja to gra pn. „Pełny hotel” dedykowana osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Jej celem jest zwiększenie kompetencji i wiedzy osób z niepełnosprawnością intelektualną w obszarze korzystania z szeroko rozumianych usług bazy noclegowej i zawiera różnego rodzaju zadania, opis sytuacji i pytania, które pojawiają się podczas przeszukiwania bazy noclegowej danego miasta, wyboru miejsca noclegowego, meldowania się, pobytu oraz wymeldowania. Gra planszowa to narzędzie, które dzięki wzmocnieniu poczucia sprawstwa u osób z niepełnosprawnością intelektualną ułatwi im dostęp do przestrzeni usług „noclegowych”. Gra to zarówno pytania, jak i zadania do wykonania w realnej przestrzeni dotyczące takich obiektów, jak hotel, hostel, camping, schronisko górskie, pensjonat, domki letniskowe).

WIĘCEJ >>

Mamo, tato! Idę z Wami!

Innowacja społeczna polega na wykorzystaniu do pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną, narzędzi, które mają na celu przygotowanie ich do korzystania z różnego rodzaju usług i wizyt w miejscach typowych dla życia codziennego, np. wizyta u lekarza, pójście do fryzjera, sklepu, podróż komunikacją miejską itp. Narzędzia są pomocne dla rodziców w przygotowywaniu dzieci do w/w wydarzeń.

WIĘCEJ >>

Gra edukacyjna dla osób z zaburzeniami psychicznymi - „Zagraj z nami emocjami”

Innowacja to gra planszowa pn. „Zagraj z nami emocjami”, która  została opracowana jako narzędzie wspomagające metody terapeutyczne, służące do pracy z osobami po kryzysach psychicznych, trenujących umiejętności społeczne.

WIĘCEJ >>

Akademia Mobilnych Zdolności

Innowacja społeczna to aplikacja na telefon pn. „Akademia Mobilnych Zdolności”, która stanowi wsparcie dla osób z niepełnosprawnością układu ruchu, wzroku, słuchu i mowy oraz osób starszych z ograniczoną percepcją i/lub mobilnością w zakresie integracji na rynku pracy.

Aplikacja pomaga przygotować się do pełnienia obowiązków na stanowiskach telemarketera (osoba odpowiedzialna za kontakt telefoniczny z klientem) i copywritera (osoba odpowiedzialna za tworzenie treści) z uwzględnieniem pracy zdalnej.

Użytkownik po wyborze ścieżki (telemarketing/copywriting) przechodzi przez ciekawe i graficznie dostosowane materiały dotyczące zasad pracy zdalnej, aspektów pracy w zespole, organizacji pracy w domu, umiejętności sprzedaży i umiejętności pisania tekstów. Po ukończeniu części szkoleniowej użytkownik może sprawdzić wiedzę i umiejętności poprzez udział w interaktywnej grze. Aplikacja zawiera przykładowe oferty pracy dopasowane do profilu osób pracujących na stanowiskach telemarketera i copywritera.

WIĘCEJ >>

Przykładowe innowacje społeczne wypracowane bez wsparcia naszego Inkubatora

Five App

Aplikacja na smartfony ułatwiająca komunikowanie się osobom głuchoniemym. Została wymyślona przez 18-letniego licealistę z myślą o przekazywaniu znajomym emotikonów tworzonych z palców dłoni. Każdy gest oznaczał konkretną informację. Po wypuszczeniu aplikacji na rynek okazało się, że ułatwia ona komunikację osobom głuchoniemym, którym pozwala porozumiewać się w amerykańskim języku migowym (ASL). Twórcom aplikacji udało się szybko pozyskać znaczne fundusze, dzięki którym udoskonalili aplikację i dostosowali ją jeszcze bardziej do potrzeb osób głuchoniemych.

Uniodzież

Płaszcz przeciwdeszczowy dla osób poruszających się na wózkach.

Uniodzież to uniwersalne, nieprzemakalne i innowacyjne okrycie przeciwdeszczowe, zaprojektowane z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, poruszających się na wózku. Modułowa budowa okrycia pozwala na dostosowanie go do potrzeb i oczekiwań użytkowników.

Części składowe rozwiązania UNIODZIEŻ:

KURTKA Z PELERYNĄ – górna część płaszcza, zaprojektowana w taki sposób, aby wszyta krótka peleryna stanowiła formę daszka, nad oparciem wózka i uniemożliwiała przedostawanie się wody za oparcie.

OSŁONA NA NOGI – osobna, odpinana część, która umożliwia ochronę nóg. Zaprojektowana tak, aby maksymalnie ułatwić jej zakładanie przez osoby o ograniczonej motoryce, znajdujące się w pozycji siedzącej. Część dopinana jest przy pomocy rzepa, co sprawia, że można ją równie szybko dopiąć co zdjąć.

INSTRUKCJA ODSZYCIA – katalog obejmujący szablon wykroju modułowego płaszcza oraz instrukcję do samodzielnego odszycia.

Aparat wspierający funkcję kończyny górnej dla osób po przebytym udarze mózgu z utrwaloną jej dysfunkcją

Testowany produkt to „rękawica” dla osób po przebytym udarze, z konsekwencjami w postaci przykurczu kończyny górnej. Dzięki zastosowaniu zespołu elementów mechanicznych i sprężystych połączonych ze sobą w określony sposób, aparat ułatwia odwzorowanie utraconej funkcji kończyny oraz wykonanie czynności dotychczas niedostępnych bez pomocy opiekuna (unoszenie kończyny w granicach do 90 stopni, ruch w trzech płaszczyznach, wspomaganie funkcji chwytnej dłoni). Użytkownik samodzielnie zakłada aparat i stabilizuje go za pomocą specjalnego lekkiego gorsetu ramowego, umożliwiającego swobodne przemieszczanie się. Urządzenie nie pełni roli rehabilitacyjnej, ale usprawniającą w zakresie możliwości korzystania z kończyn górnych.

Salon Izabeli, czyli domowe spotkania z kulturą i sztuką dla seniorów

Innowacja polega na zorganizowaniu cyklicznych spotkań z kulturą i sztuką dla osób starszych (niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania) i ich opiekunów w prywatnym domu, a więc w takim miejscu, gdzie będą się czuli komfortowo, bezpiecznie i swobodnie. Umożliwi to w niewielkim, kilkunastoosobowym gronie wysłuchanie profesjonalnych recytacji poezji i muzyki na żywo. Spotkanie znajdzie swoją kontynuację w rozmowach, pogawędkach, wspólnym śpiewaniu (np. w okresie kolędowym) czy grach towarzyskich. Na spotkania są również zapraszani specjaliści, którzy udzielają wsparcia psychologicznego i służyli radą tym osobom, które napotykają na trudności w opiece nad bliską osobą zależną.

Inna wizja opieki, czyli metoda Montessori dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera

Pomysł polega na wsparciu domów pomocy społecznej świadczących usługi na rzecz osób cierpiących na choroby otępienne w zastosowaniu terapii opartej na metodzie Marii Montessori. Metoda ta z sukcesem jest stosowana w ośrodkach opiekuńczych w Europie i na świecie. Przedmiotem innowacji jest wypracowanie sposobu na wdrożenie metody w realiach polskich ośrodków (przeszkolenie terapeutów i przystosowanie wyposażenia) i sprawienie, by stała się bardziej dostępna.

Caffe Aktywni

Jolanta, Klaudia i Agnieszka z gdańskiej Fundacji Świat Wrażliwy to pomysłodawczynie Caffe Aktywni – kawiarni integracyjnej, prowadzonej przez młodych ludzi z niepełnosprawnością intelektualną i seniorów, którzy występują w roli mentorów.

Senior +

Innowacja SENIOR+ to cykl 8 warsztatów, których głównym celem jest przełamanie bariery technologicznej osób negatywnie do niej nastawionych. Używając Robotów z klocków LEGO® ponownie można poczuć radość z nauki. Co więcej, po 3 godzinach można już samemu poprowadzić taki warsztat, dzięki bardzo precyzyjnym scenariuszom i poradnikowi, który został opracowany na potrzeby innowacji.

Wspólny transport, czyli przewóz osób niepełnosprawnych ruchowo

Pomysł polega na uruchomieniu transportowej aplikacji internetowej łączącej kierowców samochodów dostosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnością ruchową z pasażerami, którzy chcą dojechać w to samo miejsce lub przejechać przez ten sam punkt.

Teleasystent

Teleasystent to aplikacja mająca na celu wsparcie osób z niepełnosprawnością wzroku w wykonywaniu codziennych czynności.

Dzięki wykorzystaniu rozmów wideo osoba niewidoma może uzyskać wskazówki nawigacyjne dotyczące poruszania się w przestrzeni, czy też uzyskać zdalną pomoc przy wykonywaniu obowiązków domowych.

Strona korzysta z cookies / ciastek w celu realizacji usług i zgodnie z dokumentem Polityka prywatności.

Zamknij