Ikona dostępności

Inkubator Innowacji Społecznych

Projekt "INNOES - Program grantowy na rzecz innowacji społecznych w obszarze dostępności"

Baza innowacji społecznych

Co to są innowacje społeczne?

Innowacje społeczne rozumiane są jako nowe, bardziej skuteczne metody i narzędzia rozwiązywania problemów społecznych w obszarze dostępności na rzecz osób starszych z ograniczoną mobilnością lub percepcją oraz osób z niepełnosprawnościami, polegające na tworzeniu i testowaniu nowych rozwiązań lub usprawnianiu już istniejących, przy jednoczesnej dbałości o ich optymalizację, zgodnie z myślą „więcej za mniej”. Innowacyjność może dotyczyć w szczególności wytwarzanych produktów, sposobu pracy, jak i kreowania nowych zjawisk oraz społecznej wartości dodanej.

Jak powstają innowacje?

Innowacje społeczne powstają wokół problemów społecznych w odpowiedzi na realne potrzeby społeczne, eksperymenty społeczne, służą poprawie jakości życia, dla ludzi, z ludźmi, przez ludzi.

Powstają w każdym środowisku, nie tylko w środowisku biznesu i nauki, ale również oddolnie w środowiskach zajmujących się konkretną grupą czy problemem.

Warto pamiętać, że nie trzeba wszystkiego wymyślać na nowo. Istnieje wiele dobrych, powszechnie znanych praktyk, które mogą stanowić inspirację dla kolejnych, innowacyjnych projektów.

Wynikiem innowacji społecznej nie musi być nowy technologiczny produkt, może to być natomiast nowa wartość dla klienta, która ma za zadanie poprawić jakość jego życia.

Innowacje społeczne są raczej wynikiem procesu uczenia się niż wynikiem wynalazczości.

Przykłady innowacji społecznych

Innowacje informatyczno – technologiczne

Five App

Aplikacja na smartfony ułatwiająca komunikowanie się osobom głuchoniemym. Została wymyślona przez 18-letniego licealistę z myślą o przekazywaniu znajomym emotikonów tworzonych z palców dłoni. Każdy gest oznaczał konkretną informację. Po wypuszczeniu aplikacji na rynek okazało się, że ułatwia ona komunikację osobom głuchoniemym, którym pozwala porozumiewać się w amerykańskim języku migowym (ASL). Twórcom aplikacji udało się szybko pozyskać znaczne fundusze, dzięki którym udoskonalili aplikację i dostosowali ją jeszcze bardziej do potrzeb osób głuchoniemych.

Uniodzież

Płaszcz przeciwdeszczowy dla osób poruszających się na wózkach.

Uniodzież to uniwersalne, nieprzemakalne i innowacyjne okrycie przeciwdeszczowe, zaprojektowane z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, poruszających się na wózku. Modułowa budowa okrycia pozwala na dostosowanie go do potrzeb i oczekiwań użytkowników.

Części składowe rozwiązania UNIODZIEŻ:

KURTKA Z PELERYNĄ – górna część płaszcza, zaprojektowana w taki sposób, aby wszyta krótka peleryna stanowiła formę daszka, nad oparciem wózka i uniemożliwiała przedostawanie się wody za oparcie.

OSŁONA NA NOGI – osobna, odpinana część, która umożliwia ochronę nóg. Zaprojektowana tak, aby maksymalnie ułatwić jej zakładanie przez osoby o ograniczonej motoryce, znajdujące się w pozycji siedzącej. Część dopinana jest przy pomocy rzepa, co sprawia, że można ją równie szybko dopiąć co zdjąć.

INSTRUKCJA ODSZYCIA – katalog obejmujący szablon wykroju modułowego płaszcza oraz instrukcję do samodzielnego odszycia.

Aparat wspierający funkcję kończyny górnej dla osób po przebytym udarze mózgu z utrwaloną jej dysfunkcją

Testowany produkt to „rękawica” dla osób po przebytym udarze, z konsekwencjami w postaci przykurczu kończyny górnej. Dzięki zastosowaniu zespołu elementów mechanicznych i sprężystych połączonych ze sobą w określony sposób, aparat ułatwia odwzorowanie utraconej funkcji kończyny oraz wykonanie czynności dotychczas niedostępnych bez pomocy opiekuna (unoszenie kończyny w granicach do 90 stopni, ruch w trzech płaszczyznach, wspomaganie funkcji chwytnej dłoni). Użytkownik samodzielnie zakłada aparat i stabilizuje go za pomocą specjalnego lekkiego gorsetu ramowego, umożliwiającego swobodne przemieszczanie się. Urządzenie nie pełni roli rehabilitacyjnej, ale usprawniającą w zakresie możliwości korzystania z kończyn górnych.

Innowacje społeczno - aktywizacyjne

Salon Izabeli, czyli domowe spotkania z kulturą i sztuką dla seniorów

Innowacja polega na zorganizowaniu cyklicznych spotkań z kulturą i sztuką dla osób starszych (niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania) i ich opiekunów w prywatnym domu, a więc w takim miejscu, gdzie będą się czuli komfortowo, bezpiecznie i swobodnie. Umożliwi to w niewielkim, kilkunastoosobowym gronie wysłuchanie profesjonalnych recytacji poezji i muzyki na żywo. Spotkanie znajdzie swoją kontynuację w rozmowach, pogawędkach, wspólnym śpiewaniu (np. w okresie kolędowym) czy grach towarzyskich. Na spotkania są również zapraszani specjaliści, którzy udzielają wsparcia psychologicznego i służyli radą tym osobom, które napotykają na trudności w opiece nad bliską osobą zależną.

Inna wizja opieki, czyli metoda Montessori dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera

Pomysł polega na wsparciu domów pomocy społecznej świadczących usługi na rzecz osób cierpiących na choroby otępienne w zastosowaniu terapii opartej na metodzie Marii Montessori. Metoda ta z sukcesem jest stosowana w ośrodkach opiekuńczych w Europie i na świecie. Przedmiotem innowacji jest wypracowanie sposobu na wdrożenie metody w realiach polskich ośrodków (przeszkolenie terapeutów i przystosowanie wyposażenia) i sprawienie, by stała się bardziej dostępna.

Caffe Aktywni

Jolanta, Klaudia i Agnieszka z gdańskiej Fundacji Świat Wrażliwy to pomysłodawczynie Caffe Aktywni – kawiarni integracyjnej, prowadzonej przez młodych ludzi z niepełnosprawnością intelektualną i seniorów, którzy występują w roli mentorów.

Senior +

Innowacja SENIOR+ to cykl 8 warsztatów, których głównym celem jest przełamanie bariery technologicznej osób negatywnie do niej nastawionych. Używając Robotów z klocków LEGO® ponownie można poczuć radość z nauki. Co więcej, po 3 godzinach można już samemu poprowadzić taki warsztat, dzięki bardzo precyzyjnym scenariuszom i poradnikowi, który został opracowany na potrzeby innowacji.

Innowacje w obszarze poprawy mobilności

Wspólny transport, czyli przewóz osób niepełnosprawnych ruchowo

Pomysł polega na uruchomieniu transportowej aplikacji internetowej łączącej kierowców samochodów dostosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnością ruchową z pasażerami, którzy chcą dojechać w to samo miejsce lub przejechać przez ten sam punkt.

Teleasystent

Teleasystent to aplikacja mająca na celu wsparcie osób z niepełnosprawnością wzroku w wykonywaniu codziennych czynności.

Dzięki wykorzystaniu rozmów wideo osoba niewidoma może uzyskać wskazówki nawigacyjne dotyczące poruszania się w przestrzeni, czy też uzyskać zdalną pomoc przy wykonywaniu obowiązków domowych.

Strona korzysta z cookies / ciastek w celu realizacji usług i zgodnie z dokumentem Polityka prywatności.

Zamknij